"Ankara kongre havzası olabilir"

ATİD Başkanı Çolakoğlu, Başkent Ankara’nın kongre havzası olabileceğini söyledi.


Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Çolakoğlu, Ankara’nın kongre havzası olabileceğini söyledi.

Kongre turizminin Ankara’yı ekonomik yönden canlandıracağını bildiren Savaş Çolakoğlu, şunları söyledi:

“Ankara’nın duruşuna ve elindeki mevcut donanımlarına en uygun turizm türü kongre turizmidir. Konaklama tesislerinin yeterli yatak kapasitesine sahip olması ve ulaşım imkânlarının rakiplerine oranla daha elverişli olması, hiç şüphesiz Ankara’yı bir adım öne çıkaracaktır. Eskişehir ve Konya’ya hızlı tren ile ulaşımın sağlanması, Kapadokya bölgesinin yakınlığı, ilçelerinde termal turizm olanakları ile günübirlik turların düzenlenebileceği mekanların olması Ankara’yı daha da cazip hale getirmekte. Ayrıca Esenboğa Havaalanı’nın uluslararası standartlarda hizmet sunması ve direkt uçuşların yapılıyor olması da çok önemli.

2 buçuk kat harcama

Kongrenin konusu kadar düzenlediği yer ve şehir de tercih edilme açısından önem taşıyor. Dünya turizm hareketlerinin genelinde doğuya doğru bir kayma var. Destinasyon olarak tercih edilebilirlik oranımızın yüksek olması, bu kaymadan fazla pay almamız için elimizdeki en büyük kozdur.

Kişi başı harcama oranının diğer çeşitlerinin iki buçuk katı olan kongre turizmiyle katılımcıları şehrimize çekmek, pazardan alacağımız payı da artıracaktır. Kamu ve özel sektörün ilgili kuruluşlarının birlikte yürüteceği çalışmalar ile kongre turizminde Avrupa’daki rakiplerimizle rekabet edecek duruma gelmeliyiz.”