Lezzet Hikayeleri’nin yeni durağı Çorum

Lezzet Hikayeleri’nin yeni durağı Hitit mutfağı ile Çorum oldu.


Türkiye’nin peynircisi Ekici, 60’ıncı yılında Türkiye’nin lezzet hikâyelerini yazmaya devam ediyor.

Saklı kalmış lezzetlerin ortaya çıkarıldığı yolculukta sıra Hitit medeniyetinin beşiği Çorum’a geldi. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Çorum’un 5 bin yıllık mutfağı keşfedilirken, yöresel tatlar peynirin saflığı ile yeniden yorumlandı

Türkiye’nin peynir uzmanı Ekici Peynir, Lezzet Hikâyeleri Projesi kapsamında ünlü şef Eyüp Kemal Sevinç’le birlikte Türkiye’nin dört bir yanındaki şehirleri ziyaret etmeye devam ediyor. Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Ekici’nin Lezzet Hikâyeleri’ndeki ikinci durağı ise Hitit medeniyetinin beşiği ve leblebi diyarı Çorum oldu.

Lezzet Hikâyeleri yolculuğuyla Türkiye’nin 7 bölgesinden seçilen yedi şehrin yanısıra Kıbrıs’a da gidecek olan Ekici, yerel tarifleri peynirli tatlarla yorumlamaya devam ediyor. Ünlü Şef Eyüp Kemal Sevinç ile birlikte Çorum’a giden Ekici, Çorum’daki 5 bin yıllık Hitit mutfağının yanısıra şehrin Kargı, İskilip gibi ilçelere göre farklılık gösteren yöresel tatlarını da peynirli tariflerle harmanlayarak adeta lezzet şöleni yaşattı.

Eyüp Kemal Sevinç’in Ekici’nin peynir çeşitleriyle hazırladığı Çorum’a has tariflerde yöresel çorbalardan et yemeklerine, zeytinyağlılardan hamur işlerine, baklagillerden tatlılara kadar her tür lezzet vardı. Çorum yolculuğunda, Kızılırmak’ın bereketinden ve Hitit medeniyetinden ilham alan yerel kültürün, nesilden nesile süren geleneklerin ve ritüellerin korunarak günümüze nasıl geldiği de anlatıldı.

Eyüp Kemal Sevinç’in peynirle yorumladığı tariflerden peynirli keşkek, çatal aşı çorbası, Osmancık kuzusu, tereyağlı süt çorbası, dusgarati (hitit et yemeği), İskilip dolması ve ricotta dolgulu lüle baklava gibi birbirinden güzel lezzetler büyük beğeni topladı.

"Lezzet Hikâyeleri minnetimizin göstergesi"

Ekici Peynir Pazarlama Direktörü Elçin Ekici Öztürk, ‘dededen gelen mirasla peynire ve kültürümüze duyulan minnetin göstergesi’ olarak değerlendirdiği Lezzet Hikâyeleri Projesi'yle ilgili olarak şunları söyledi:

“Projemizde ilk durağımız Bodrum ile Muğla mutfağı oldu. Muğla mutfağının enfes otlarını peynirin saflığı ile yeniden yorumladık. Aldığımız dönüşler öyle ilham vericiydi ki projemizin devamında da Türk mutfağında çok ön plana çıkmayan ama derin bir yemek kültürünü ve tarihi içinde barındıran Hitit ve yöresel Anadolu mutfağının izlerini bugüne taşıyan Çorum’u ziyaret ettik. Peynirin dokunuşu ile Çorum mutfağına yepyeni bir yorum kazandırdığımıza inanıyorum. Öztürk sözlerine şöyle devam etti: “Tüm duraklarımızın sonunda, 60. yılımızı gelecek nesillere miras kalacak bir kitapla taçlandıracağız. Bunun için ülkemizin saklı kalmış tariflerini ülkemizin peynir zenginliği ile yeniden yorumluyoruz. Bütün bu yolculuğu “Lezzet Hikayeleri” kitabında derleyerek herkesle paylaşmayı amaçlıyoruz.”

Proje Danışmanı Şef Eyüp Kemal Sevinç de 5000 yıldan bu yana Hitit medeniyetinden ve Anadolu’dan ilham alan Çorum mutfağında hamur işlerinden tatlılara kadar pek çok tarifte peynirin etkin bir yeri olduğunu tespit ettiklerini ifade etti.

Sevinç, şöyle konuştu:

“Çorum, gastronomisi ile Anadolu’nun saklı kalmış kültürel miraslarından biri olarak keşfedilmeyi bekliyor. Biz, bu mirası fark ederek Ekici ile birlikte Çorum mutfağını peynirin farklı çeşitleriyle nasıl ön plana çıkarırız, bunu araştırdık. Üstelik sadece Çorum’a has bir yemek kültürünü değil; Çorum’un farklı ilçelerine göre de özgünlük taşıyan lezzetleri keşfettik ve peynirin saflığı ile yeniden yorumladık.”