lülks, daha düşük fiyata

Dört yıldızlı konaklamayı beş yıldızlıya tercih eden Türk tatilciler, gecede 1.365 tl tasarruf etti.


2016 yılında geceliği 500 TL’nin altında olan iyi fiyatlı-kaliteli, beş yıldızlı destinasyonların arasında Şangay, Bangok ve Kuala Lumpur yer aldı.

Gecelik 500 TL’nin altında seyreden konaklama imkanlarıyla 75 uluslararası destinasyon dört yıldız düzeyinde çok daha fazla konaklama seçeneği sundu.

Türk tatilciler 2016’da, yıldızlı puan cetvelinin her iki ucunda yer alan makul fiyatlı otel konaklama seçeneklerinin bolluğunun keyfini sürdü. Dünyanın en gözde uluslararası destinasyonları, en üst seviyede yer alan 4 ve 5 yıldızlı otel kategorisinde, ödenen ortalama gecelik fiyatın 500 TL’nin altına düştüğü pek çok uygun fiyatlı seçenek sundu.

Hotels.com™ ‘Hotel Price Index™’ine (HPI™) göre, Türk tatilcilerin pek çoğu beş yıldızlı otel konaklaması için çok daha fazlasını ödemekten memnun olmasına rağmen; birçoğu daha erişebilir fiyatlar sunan 4 yıldızlı otelleri tercih ederek önemli oranlarda tasarruf sağladı. Türk tatilciler, beş yıldızlılara denk ve daha ucuz olan dört yıldızlı otellerde konaklamayı tercih ederek gecede 1.365 TL tasarruf sağladılar.

HPI raporu, Tokyo, Dubai, Cape Town ve Los Angeles’ın da dahil olduğu 2016’nın ilk 100 gözde seyahat noktasından 73’ünün 500 TL altında fiyat sunan 4 yıldızlı konaklama seçeneği barındırdığını ortaya koyuyor. 2016’da aralarında Milano, Venedik ve Cannes’ın da bulunduğu Avrupa’daki popüler seyahat noktalarında, fiyatların 500 TL altında seyrettiği beş yıldızlı otellere kıyasla dört yıldızlı otel kategorisinde hatırı sayılır oranda daha erişilebilir seçenekler sunuldu.

Daha düşük fiyat: Beşldızlı konaklamadan dörtdızlıya geçen Türk tatilcilerin en çok tasarruf ettiği noktalar:

Hotels.com™ markası Avrupa, Orta Doğu ve Afrkia (EMEA) Bölgesi Başkan Yardımcısı Isabelle Pinson, konuyu şöyle değerlendirdi: “Dünyadaki pek çok ülkenin para birimi, 2016’daki politik ve ekonomik değişimlerden etkilendi. Bunun sonucu olarak da geçen yıl insanların daha kısıtlı bir seyahat bütçesi oldu. Araştırmamızın gösterdiği üzere seyahat meraklıları, dört ve beş yıldızlı otellerde uygun fiyatlar bulabildiler. 2016'da seyahat severler, bazı destinasyonlarda ise  dört yıldızlı tesislerin özelliklerinden çok ciddi bir şekilde daha fazla faydalanabildirler.”

Yurtiçinde tatili seçen Türkler, 2016’da çok daha geniş bir aralıkta en iyi otellerde sunulan uygun fiyatların da tadını çıkardılar. Geçen yıl beş yıldızlı oteller açısından en erişilebilir fiyatlar sunan ilk üç kent İstanbul, Ankara ve Bursa oldu. Yurtiçi seyahatte Türkiye’nin popüler noktalarından biri olan Antalya ise, gecelik  312 TL  ile en uygun 5 yıldızlı 10 destinasyonun arasında beşinci oldu.