Moskova’da Türkiye stantlarına yoğun ilgi

Dünyanın dört bir yanından bin 624 firmanın katıldığı MITT Moskova Turizm Fuarı’nda üç salona yayılan Türkiye stantları yoğun ilgi gördü. 


24’üncü kez kapılarını açan MITT Moskova Turizm Fuarı'na dünyanın dört bir tarafından bin 624 firma katıldı. Türkiye, bu yıl fuara Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman’ın başkanlığında üç salona yayılarak katıldı.

Bakanlığın yanısıra büyük kentlerin kurduğu büyük stantlar Ruslardan yoğun ilgi gördü.

Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman ile Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ile fuara katılan turizmciler, fuarı şu sözlerle değerlendirdi:

“2014 yılının sonlarında Rusya’da kendini gösteren ekonomik krizde rublenin değer kaybı Rusların alım gücünü neredeyse yarı yarıya düşürmüş, yurt dışı seyahatlerinin de büyük oranda azalmasıyla sonuçlanmıştı. Bu durum, başta Antalya olmak üzere Türk turizm sektörüne büyük bir darbe vururken, 2015 yılının kasım ayında iki ülke arasındaki ilişkilere büyük bir darbe vuracak olan uçak krizi beraberinde Rus pazarını kaybetmemizi getirmişti. Sonuçta da Türkiye, 2016 yılını Rusya pazarında yüzde 76.26’lık kayıpla bitirdi. 2015 yılında 3 milyon 649 bin olan turist sayısı, 2016 yılında 866 bine geriledi. Şimdilerde ise Rusya ile yine bahar havası esiyor ve Rublenin dolar karşısında değer kazanması ve ekonomideki istikrarın etkisiyle, Rusya’dan yurt dışına çıkışlarda bu yıl yüzde 20-30 artış bekleniyor. Zaten bu olumlu gelişmeler iki gün süren MITT Moskova Fuarı!nda da kendini gösterdi ve Türkiye stantlarına beklenenden yoğun ilgi oluştu.”