Mutfağını Keşfet Projesi sürüyor

Parıltım Yemek, Mutfağını Keşfet Projesi’yle MEV Koleji Özel Ankara Okulları’nda.

Toplu yemek sektörünün güçlü markalarından Parıltım Yemek, ‘Mutfağını Keşfet’ projesiyle öğrencileri beslenme ve besin maddeleri konusunda bilinçlendirmeye devam ediyor.  İlk olarak MEV Koleji Basınköy’de gerçekleştirilen ve farklı yaş gruplarına hitap eden Mutfağını Keşfet Projesi'nin ikincisi MEV Koleji Özel Ankara Okulları’nda gerçekleştirildi

Parıltım Yemek’in beslenme ve besin maddeleri konusunda öğrencileri bilinçlendirmeye yönelik sosyal sorumluluk projesi ‘Mutfağını Keşfet’, Ankaralı öğrencilere mutfağın renkli ve eğlenceli dünyasının kapılarını açtı. MEV Koleji Özel Ankara Okulları’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan öğrenciler, farklı yaş gruplarına göre hazırlanan atölyelerde duyularına hitap eden aktiviteler ile mutfağı keşfetti.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik her yaş grubuna farklı programlarla sunulmak üzere hazırlanan projede üç temel atölye yer alıyor.

Değişik lezzetler keşfediliyor

MEV Koleji Özel Ankara Okulları’ndaki atölye çalışmasında gün boyu okul öncesi ve ilkokul grupları için dilin tat alma sistemi anlatıldı. Standlarda acı, tatlı, ekşi, tuzlu yiyecekler ve içecekler öğrencilere tattırıldı. Devamında, yemeklerin içerisinde yer alan temel tatlandırıcılar ve baharatlar öğrencilerine sunuldu. Öğrenciler sarımsak, soğan, turp, kereviz, tarçın, biberiye, kekik, fesleğen, maydanoz gibi gıdalara dokunarak lezzetlendiriciler hakkında bilgi aldı. Aromaları ve baharatları koklayarak ayırt ettiler ve tattılar. Bu atölyelerde öğrencilerin değişik lezzetleri keşfetmeleri sağlanıyor ve öğrenciler yeme alışkanlıklarında yer almayan besinlerle buluşturuluyor.

Anaokul, ilkokul ve ortaokul sınıflarına ek olarak lise grubu da projede yer alabiliyor. Lise grubu için de temel mutfak tekniklerine yönelik bir atölye hazırlanıyor. Pişirme teknikleri, doğrama teknikleri, hamur yapımı ve şekillendirme teknikleri gösterilerek mutfak malzemeleri tanıtılıyor.

Proje yaygınlaşacak

Parıltım Yemek Kurumsal İletişim Müdürü Büşra Aydın, Mutfağını Keşfet Projesi'nin ilk olarak MEV Koleji Özel Basınköy Okulları’nda gerçekleştirildiğini, MEV Koleji Özel Ankara Okulları’nın ise ikinci durakları olduğunu belirterek, projenin yeni okullarda devam ederek yaygınlaşacağını açıkladı.