Norveç'i görmek için 6 neden

Doğal güzellikleri, refah seviyesi, kuzey ışıkları, yaşam standartları, baş döndüren fiyortları, evleri, insanları... Buraya aşık olmamanız için tek bir neden bile yok. 


Saydıklarımızın hepsi ve daha fazlası ziyadesiyle mükemmel seviyede. Bir kere olsun bu ülkeye gitmeniz için çok geçerli nedenler var!

Sakin ve huzurlu

Norveç'te aksiyon sadece fiyortların uçlarında desek yanlış olmaz. Suç oranı çok çok düşük olan ülkenin büyük şehirleri bile oldukça güvenli. Burası tam anlamıyla sakin, huzurlu, hoşgörülü, özgür ve barışçı bir yer.

Mimari cenneti

Norveç mimarisini kısaca bir cümleyle anlatabiliriz; masallardan fırlamış gibi:) Eski çiftlik evleri, Old City bölgelerinde göreceğiniz üçgen çatılı tuğla evler, geleneksel Norveç köyleri, kiliseler, antik yollar... Tam olarak anlatılmaz, yaşanır cinsten!

Eşsiz bir doğa

Yemyeşil kentler, aklınızı başınızdan alacak fiyortlar... Hem duru hem çarpıcı güzellikteki doğası bu ülkeye gitmeniz işin tek başına bir neden. Macera sevenler için girintili fiyortlar, fotoğraf çektirmenin yürek isteyeceği kayalar da fazlasıyla mevcut. Dünyanın en uzun fiyortu olan Sognefjord ve Unesco’nun Dünya Mirası listesine aldığı Naroyfjord görülmeye değer!

Disneyland kahramanları gibi
,

Burası yönetmenlere ve yapımcılara ilham kaynağı olan yerlerle dolu… Disney filmlerinde sıklıkla gördüğünüz şatoları, kiliseleri, katedralleri Norveç’te gezebilirsiniz. Mutlaka görmeniz gereken Norveç Kraliyet Sarayı’nı gezerken, kendinizi Karlar Ülkesi filminde hissedeceksiniz.

Buzdan oteller

Yine masallardan çıkmış gibi bir mekan... Uluslararası heykeltraşlar tarafından özel olarak dizayn edilmiş ve oyulmuş buzdan heykeller, sıcak kalmanız için uyku tulumları, kar safarisi, Ren geyikleri. Rüya gibi...

Kuzey Işıkları

Doğanın büyüleyici gösterilerinden birine şahit olmak… Kuzey Işıkları’nın dansını izlemek sanki bambaşka bir diyarda olmak gibi. Söylenene göre bu ışıkların gösterisine tanık olanlar, o anlarını hayatlarının sonuna kadar unutmamaktaymış.