Pegasus Havayolları'na Fransa’dan tatsız haber

Son dönemde şehirlerin arasındaki havalimanı rekabeti dikkatleri çekiyor. 


İstanbul’da yapımı devam eden üçüncü havalimanının dünyanın en büyüğü olacağı konuşuluyor. Bu hedef sadece İstanbul’da yok. Dubai Uluslararası Havalimanı’nda da var. Dubai Yönetimi, en büyük olduklarını iddia ediyor. Ancak öyle havalimanları var ki... Büyümek değil, küçülmek için çaba sarfediyor. İşte bunlardan biri de Fransa’daki Saint Etienne.

200 bin kişilik nüfusuyla Fransa’nın orta kesiminde yer alan bu şehirdeki havalimanı yılda 150 bin yolcu kapaeye sahip. Geçenlerde havalimanı yönetimi, bazı uçuşların iptal edileceğine dair karar açıkladı ve yolcu kapaSİTesini 10 bine çekeceğini duyurdu.

 Sözleşme 2018’de bitiyor

Aslında iki firmadan söz ediliyordu açıklamada. Biri İrlanda merkezli Ryanair, diğeri de Sabancı Ailesi2ne ait Pegasus.

Fransız Air Journal gazetesine konuşan havalimanı yetkilileri düşük maliyetli hizmet sunan iki şirkete olan desteklerin sona erdirildiğini açıkladı. İrlandalı şirketin sözleşmesi 2017'nin ekim ayında, Esas Holding’in amiral gemisi olan, Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Ali Sabancı'nın yürüttüğü Pegasus Havayolları ile  ise 2018' haziran ayında sona erdirilecek.

Pegasus’un Sabiha Gökçen’den St. Etienne’e haftada üç uçuşu var. Bu iki şirketin düzenlediği seferlerin St. Etienne yönetimine maliyeti 2,5 milyon euroyu buluyor.

Kerim Ülker / Dünya