Perili otel Hotel del Salto

Kolombiya’da Bogota Nehri'nin kıyısında yer alan Hotel del Salto bir dağ oteli… 1928 yılında kurulan otel ürkünç bir uçurum kenarında inşa edilmiş. Uçurumdan ziyade Hotel del Salto'nun çok farklı bir özelliği var. Otel perili 


Hotel del Salto’nun inanılması güç sırrı şöyle anlatılıyor:

Hotel del Salto Kolombiya Bogota Nehri üzerindeki turistik Tequendema Şelalesi'nin yakınlarında, 1924 yılında açılmış. 1990 yılına kadar faaliyetini sürdüren otelle ilgili ilginç rivayetler bulunuyor. İşte Hotel del Salto’nun sırrı...

Bu ürkünç uçurum kenarı mucizesi Bogotá‘nın dış kesimlerinde yer alıyor. Gösterişli Hotel del Salto, zengin ziyaretçilerin Tequendama Şelalesi ve vadisini izleyerek kafalarını dinlemeleri için 1928’de açılmış.


Tabii otel sahipleri buranın lanetli olduğunu bilmiyorlardı! Nehir suyunun kirlendiği yetmezmiş gibi, 157 metrelik ölümcül yükseklik de bu fani bedeni terk etmek isteyenlerin favori yerlerinde biri olacaktı; tabii ruhlarını otel koridorlarında dolaşmak üzere geride bırakarak.

Açıldığı dönemde modern sayılabilecek bir mimarisi olan otel ve ilgi çekici bir yerdeydi ve 1990 yılına kadar misafir ağırlamaya devam etti.

Zamanla yakınındaki şelalelerin de katkılarıyla gerek dış görünüşünde ürpertici değişiklikler olmaya başlamış.

1990 yılına gelindiğinde insanlar artık bu otelin perili olduğuna inanmaya iddia etmişler. Hatta birkaç kişinin otele girdikten sonra bir daha görünmediği de söyleniyor.


Hotel del Salto Kolombiya Ulusal Üniversitesi ve bir vakfın yardımlarıyla şimdiler bir müzeye dönüştürüldü. Müzede ekosistemin korunmasına dikkati çekmek amacıyla çeşitli sergiler de açılıyor.

Yalnız otelin içinde hiçbir şekilde iyileştirme çalışmalarına gidilmemiş. Her şey olduğu gibi duruyor.

Otel günümüzde yine turistik amaçlarla ziyaret edilen bir çekim merkezi olmaya devam ediyor.

Yalnız insanlar şimdi içinden çok dışında olmayı tercih ediyorlar. Nedeni ise periler.!