Seyahat sigortası için öneriler

Seyahat etmek bazen sadece iş gezisine çıkmak anlamına gelir, bazen de daha önce hiç gitmediğiniz yerlerde olmanın heyecanını yaşamaktır. 


Çocukların görerek öğrenmesi için bir kaynak ya da yeni lezzetler tatmak için çıkılab. Her ne amaçla olursa olsun seyahatin fikri bile heyecan ve keyif verir. Ancak hem yurt içinde; hem de yurt dışında çıkılan seyahatlerde çoğunlukla öngöremediğiniz riskler sizi bekler.

Seyahat keyfini kaçıranlar

Seyahat yolculuk, macera, eğlence, keşif ve risk beşlisinden oluşan bir eylemdir. Yol boyunca sık rastlanan olumsuzluklar ise şöyle sıralanabilir:

Çalınma ve kayıplar: Yurt dışında cüzdanınızın çalınması, içinde pasaport, para benzeri önemli ihtiyaçlarınızın olduğu çantanızın kaybolması gibi çalınmaya ve kayıp sorunları çok sık çıkar. Böyle durumlarda eğer seyahat sigortanız varsa sigorta şirketinizle irtibata geçerek teminat kapsamında destek alabilirsiniz.

Kazalar: Özellikle doğa turlarında çok sık meydana gelenn kazalar bazen kol, bacak kırıkları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine yola çıkmadan önce yurtdışı sağlık sigortası yaptırmışsanız teminat kapsamında sağlık harcamalarınız karşılanır. Buna ek olarak sağlık kurumlarından hizmet almanızın önünde resmi  engel de kalmaz.

Hastalıklar: Soğuk hava şartları, aşırı sıcak, iklim değişikliği hem çocuk ve yaşlılarda hem de yetişkinlerde grip, ateşli hastalık gibi gezinin keyfini kaçıracak sorunlara neden olabilir. Böyle durumlarda bazı ülkelerde ücretini ödeseniz bile resmi olarak size sağlık hizmeti verecek yer bulmanız çok zor olabilir. Ayrıca söz konusu sağlık harcamaları yabancılar ya da turistler için çok yüksek de olabilmektedir. Oysa Yurt Dışı Seyahat Sağlık Sigortanız varsa sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu kurumlardan kolayca, sorgusuz sualsiz, tedavi hizmeti alabilirsiniz.

Sigorta işlemleri

Seyahat sigortası için yetkili sigorta şirketlerine giderek seyahatte olacağınız tarihleri kapsayacak şekilde sigortalanabilirsiniz. Ancak burada farklı sigorta şirketlerinin size farklı teminat seçenekleri sunacağını ve fiyatların da farklılık gösterebileceğini bilmeniz gerekir.

Bu da demek oluyor ki aynı seyahat süreci ve yeri için farklı sigorta şirketleri farklı fiyatlar verebiliyorlar. Eğer en uygun fiyatlı Seyahat Sigortasını almak sizin için önemliyse, sigorta şirketlerinin tekliflerini alarak karşılaştırmanız faydalı olacaktır.