Steigenberger Hotel Maslak kapandı

Rusya ile çıkan uçak düşürme krizi, üzerine üst üste patlayan bombalar, silahlı saldırılar... Son bir yılda terör yüzünden sayıları yüzlerle ifade edilen kaybettiğimiz insanımız. Bir de bu saldırıların ekonomiye olan yansıması. Onlarca cruise gemisi seferleri iptal edildi, otellerde doluluk hızla düştü. Turizmde en önemli kayba uğrayan kent İstanbul oldu.


Son bir yılda doluluk oranının yüzde 30’lara düştüğü İstanbul’da oteller ya fiyatlarını indiriyor, dayanamayanlar ise kepenklerini kapatıyor. Alman turizm firması Steigenberger’in Maslak’taki oteli bunlardan biri.

Yıllarca Sheraton olarak kullanıldı

Yıllarca Maslak’ta Sheraton markası ile hizmet veren beş yıldızlı Steigenberger Hotel’in işletmecisi ile mülk sahibi arasında ödenmeyen kiralar nedeni ile kriz gündemdeydi.

Casino ve emlak kralı olarak anılan Sudi Özkan, ödenmeyen kiraları gerekçe göstererek otelin işletmecisine önce icra takibi başlatmış daha sonra tahliye davası açmıştı. İşletmeci şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cenk Kınay ise kendileri ile ilgili iddiaların doğru olmadığını belirterek, hukuki sürecin devam ettiğini kaydetmişti.

İşte o otel iflasını açıkladı ve 1 Mart 2017 itibarıyla kapandığını ilan etti. Oteli aradığımda da telefonu açan kişi kulağıma gelen “kapandı” sözünü teyit etti. Yer ayırtmak için aradığımda otel çalışanı, “Dün (27 Şubat) ifl as ettiğimiz bize duyuruldu. Müşteri kabul etmiyoruz” dedi. Kalan misafirleri sorduğumda da “Onlara da tahliye etmeleleri gerektiğini ilettik” yanıtını verdi.

Binayı Sudi Özkan inşa etmişti

2015’ten bu yana Steigenberger markası ile hizmet veren otel İstanbul’un e gözdelerinden biri. Oteli 1992 yılında Sudi Özkan inşaa ettirdi. Ancak oteli işleten şirketin (Palace Otel Turizm Hizmetleri A.Ş) sahipleri ile mülk sahibi, ödenmeyen kiralar nedeniyle karşı karşıya geldi. Oteli işleten şirket Palace Otel A.Ş’nin 1 yıl süreyle iflas erteleme kararı aldığı biliniyor. Ödenmeyen kiranın ise 10 milyon TL civarında olduğu kaydediliyor.

1930 yılında Albert Steigenberger'in kurduğu Almanya merkezli şirketin dünya çapında 116 oteli var. 2009’da Mısır merkezli turizm şirketi Travco Group’un satın aldığı şirket, 2016’da adını Deutsche Hospitality olarak değiştirdi.

Kerim Ülker / Dünya