Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması tamamlandı

Esenler Belediyesi'nin medeniyet tarihinin suyun tarihi ve hikâyesiyle bir olduğu gerçeğinden hareketle düzenlediği Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması  Balkanlı sanatçıların performanslarını sergiledikleri konserle kapandı.


Esenler Belediyesi Uluslararası Tarihi Su Yolu Şehirleri Buluşması Projesi çerçevesinde sekiz Balkan ülkesinden dokuz şehir, 22 Mart Dünya Su Günü'nde Esenler'de bir araya geldi. Bir çok kültürel etkinliğin yer aldığı tarihi buluşma, D. Kadir Topbaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen Sudan Yansıyan Nağmeler Konseri ile kapandı.

Balkan ülkelerine kültürel gezi

22ile 23 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen buluşmada Niş (Sırbistan), Filibe (Bulgaristan), Köstence (Romanya), Bar (Karadağ), Prizren (Kosova), Berat (Arnavutluk), Travnik (Bosna Hersek), Ohri (Makedonya) ve Amasya üzere sekiz Balkan ülkesinden dokuz şehir, su yolu birlikteliği için Esenler'de buluştu. Balkan ülkelerinden gelen belediye başkanları ve sanatçıların da katıldığı buluşmada kültürel kardeşlik bağı kuruldu. Balkan ülkelerinden gelen misafirlere özel olarak hazırlanan kültürel gezi programı kapsamında, ADELL Ab-ı Hayat Müzesi, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi ziyaretlerinin ardından gemiyle Boğaz turuna çıkıldı.

Proje kapsamında Türkiye'ye gelen sanatçılar ve ekiplerinin gösterileriyle renklenen tarihi buluşmanın kapanış gecesinde sergilenen performanslar, izleyicilere keyifli anlar yaşattı. "Su" ile ilgili eserlerin ve Balkan ezgilerinin seslendirildiği gece ESEV (Esenler Sanatevi) hocalarının söylediği türkülerle sona erdi.