Trump'ın ikinci vize yasağı süresiz durduruldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın 6 Martta imzaladığı ve nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan altı ülkenin vatandaşlarına vize yasağı getiren düzenlemeyi 15 Martta durduran Hawaii Federal Yargıcı Derrick Watson'ın, ikinci bir mahkeme kararına kadar söz konusu uygulamayı süresiz olarak askıya aldığı bildirildi.


Konuyla ilgili davacıların taleplerini değerlendiren Watson, çarşamba akşamı aldığı ihtiyati tedbir kararıyla Trump'ın ikinci vize yasağına koyduğu geçici durdurma kararını süresiz olarak uzattı.

Yazılı açıklamasında "Mahkeme bir köşeye çekilip, kepenkleri kapatıp, olanlar hiç olmamış gibi yapacak değildir." ifadesini kullanan yargıç Watson, aldığı kararın arkasında duracağı mesajını verdi.

Watson'ın bu kararının ardından ABD Adalet Bakanlığı'nın davayı temyiz mahkemesine götüreceği bildirildi. Bakanlığın, Trump'ın ikinci vize yasağıyla ilgili olarak Maryland'deki federal yargıcın almış olduğu durdurma kararını da Virginia Eyaleti 4. Temyiz Mahkemes2ine götürmesi bekleniyor.

İki vize yasağı da durduruldu

Trump'ın 27 Ocak'ta imzaladığı ilk kararnamede, doğrudan adları zikredilmese de nüfusunun çoğunluğu Müslüman Suriye, Irak, İran, Yemen, Libya, Sudan ve Somali vatandaşlarına 3 ay ABD'ye giriş yasağı getirilmişti. Aynı kararname ile ABD'nin mülteci kabul programı 4 aylığına askıya alınmış, Suriyeli mültecilerin ise ikinci talimata kadar ülkeye kabulü tamamen durdurulmuştu.

Washington eyaleti federal yargıcı James Robart, 3 Şubatta Trump'ın vize yasağı kararının yürütmesini ülke genelinde durdurmuş, Adalet Bakanlığının temyiz mahkemesine yaptığı başvuru da reddedilmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak'taki kararnamenin ardından söz konusu ülke vatandaşlarına verilmiş 60 bin vizeyi iptal etmiş ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından vize iptali işlemlerini geri almıştı.

İlk adımında yargıya takılan Trump, 6 Mart'ta görece hafifletilmiş ikinci vize düzenlemesini imzalamış, Irak'ın listeden çıkarıldığı bu düzenlemede diğer 6 ülke vatandaşlarına 3 ay yeni vize yasağı getirilmiş, ABD'nin mülteci programı da 4 aylığına askıya alınmıştı.

Uygulanmaya 16 Mart'ta başlanacak bu yeni düzenlemesini de 15 Martta Hawaii federal yargıcı Derrick Watson'un geçici olarak ülkede askıya aldığı Trump, konuyu Yüksek Mahkemeye kadar taşıyacağını ifade etmişti.