“Turizm kitlelerin arasında demokratik kaynaşma sağlar”

İlber Ortaylı: Turizm kitleler arasında demokratik bir kaynaşma sağlar.

Akra Barut Hotel Antalya , ünlü tarihçi İlber Ortaylı sohbetine ev sahipliği etti. Yoğun ilgi gösterilen etkinlikte gelen sorularla birlikte eğlenceli ve bilgilendirici saatler geçirildi.

Yeni nesil otelcilik konsepti “Urban Social”ı deneyim ve duyguları öne çıkartarak "Dokunuş", "Lezzet", "Koku", "Ses" ve Wellbeing (Daha iyi olmak) kodlarıyla uygulamaya geçiren Akra, her bir kodu ayrı ayrı çağrıştıran çalışmalarla unutulmaz bir konaklama deneyimi vadediyor. Bu doğrultuda başlattığı Akra Talks/Akra Sohbetleri bünyesinde İlber Ortaylı’yı ağırlarken etkinlik, Akra Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Barut ve eşi Zerrin Barut’un ev sahipliğinde, Elif Dağdeviren’in moderatörlüğünde düzenlendi.

Türkiye’nin 1940’lardaki 1950’lerdeki çehresinden, turizm yatırımlarının değerinden söz ederek konuşmasına başlayan İlber Ortaylı, şunları söyledi:

 “Antalya, eskiden de çok güzel, çok vahşi bir şehirdi, çok da tenhaydı. Yerli halk en mükemmel turizm tesislerini aratmayacak kadar misafirperverdi, lezzetli yemekler yaparlardı. Çok da romantik bir şehirdi. Kıyılarında gönlünüzce denize girebilirdiniz. Alanya’da muz bahçeleri, Bey Dağları’nda çiçekler... Fakat otobüsü kaçırırsan da saat 16.00’dan sonra misal Alanya’ya vasıta bulamazdın”

Turizm yatırımlarının  şehre faydasından söz ederken eskiden Antalya’da sadece bir tane büyük otel olduğunu söyledi ve sözlerini “Kimse içinde bulunduğumuz bu yer gibi yatırımların yapılacağını tahmin edemezdi. Doğru yatırımlarla turizm canlanır, bu da kitleler,n arasında fevkalade önemli olan demokratik bir kaynaşma sağlar,” diye sürdürdü.

Türkiye’deki çevre konusuna da dikkati çeken ünlü tarihçi, şöyle konuştu:

“Maalesef ,bizde bazı şeylerin sonu gelmiyor, çalışmaya başlandı mı arkası ve önünü tutturamıyorlar, tabiat çok feci tahrip ediliyor. Batıda da bunu gördük. İlla belirtmek de lazım geçmişte dünyanın kalkınmaya başlayan hiçbir ülkesinde bizdeki gibi bir turizm hareketi olmadı. Bu çok önemlidir. Çünkü turizmle, demokratik bir kaynaşma başlar kitleler arasında.”


“Tarih dedikodu etmek için  öğrenilmez” 

Tarihçinin üzerine vazife olmayan işleri de öğrenmek, araştırma yapmak isteyen kimse olduğunu söyleyen İlber Ortaylı gençlerin birden fazla yabancı dile hakim olmasını sadece İngilizce değil Almanca, Farsça, Arapça gibi yabancı dilleri de öğrenmesi gerektiğini ifade etti.

Tarih yazımı ve tarih öğrenimi için de zıt tarihleri birlikte okuyup bağlantı kurmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Tarihin dedikodu etmak için  öğrenilmeyeceğini, gerçek tarih bilgisine sahip olmak ve ülkelerin gerçek dinamiklerini öğrenmek için mutlaka ülkelerin iktisadi tarihine de bakmak gerektiğini anlatan İlber Ortaylı, tarihçilerin herkesin az bildiğini ve yanlış bildiği konuları tespit edip onlar üzerine gitmesi gerektiğini söyledi.

Söyleşinin ardından uzun bir imza kuyruğunun  oluştuğu Akra’da keyifli sohbet imza sırasında da devam etti.

www.akrahotels.com
instagram/akrahotels
facebook/AkraHotels
twitter/@AkraHotels