"Anadolu’daki turizm yatırımları sadece inşaat değil"

TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Bayındır’dan yatırım yorumu: Anadolu’daki turizm yatırımlarını inşaat yatırımı gibi görmeyin

Ocak 2017’de otel yatırımları miktar olarak yüzde 19 azalırken proje sayısı yüzde 11 arttı. Trabzon başta olmak üzere Anadolu’daki yatırımların hareketlendiği gözlemlendi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, Anadolu’daki yatırımların memnuniyet verici olduğunu belirtti ve “Turizm yatırımları bir inşaat yatırımı gibi görülmemesi, sağlıklı bir pazar analizi yapılması gerekiyor,” dedi.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Başkanı Timur Bayındır, Anadolu’daki turizm yatırımlarının bir inşaat yatırımı gibi görülmemesi gerektiğini belirterek, yatırımları hayata geçirmeden önce sağlıklı bir pazar analizi yapılması gerektiğini söyledi. Ocak 2017 döneminde yapılan otel yatırımlarına yönelik teşvik başvurularını yorumlayan Başkan Bayındır, ocak ayında ülke genelinde toplamda 14 şehirde toplam yatırım bedeli 187.9 milyon TL olan  20 yeni otel projesinin teşvik belgesi, toplam 10.5 milyon TL yatırım tutarı olan 4 otelin ise yenileme belgesi aldığını bildirdi.

"Doğru fizibilite önemli"

Turizm yatırımlarında geçen yıldan itibaren başlayan yavaşlama sürecinin devam ettiğine işaret eden Bayındır, şunları söyledi:

“İstanbul ve Antalya gibi turizm merkezlerinde artık yeni kapasite yatırımlarına ihtiyaç olmadığı görüşümüzü sürdürüyoruz. Buralarda yeni otel değil, mevcut otellerin yenilenmesine yönelik yatırımlar yapılmalı. Teşvikler de ona göre düzenlenmeli. Anadolu’da yapılan yeni yatırımlardan ise memnuniyet duyuyoruz. Ancak burada da, sağlıklı pazar analizi yapmak gerek, turizm yatırımlarını bir inşaat yatırımı gibi görmemeli. Bu yatırımların amacına ulaşabilmesi için doğru bir fizibilite ile işletilmesi önemli. İhtiyaçlar çerçevesinde uygulanacak doğru teşvikler sayesinde, yatırımlar yurt genelinde ihtiyaç duyulan bölgelere doğru yönlendirilirken, mevcutların da kârlı ve sağlıklı bir şekilde işletilmesi sağlanabilir”

Trabzon yatak sayısında ikinci

Öte yandan, Ekonomi Bakanlığı'nın verilerine göre ocak ayında ülkede toplam 14 şehirde toplam yatırım bedeli 187,9 milyon TL olan  20 yeni otel projesinin teşvik belgesi, toplam 10,5 milyon TL yatırım tutarı olan dört otelin ise yenileme belgesi aldı.

Yatırım tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19, proje sayısı yüzde 11 arttı. Geçen yılın aynı ayında 18 otel için 232.1 milyon TL’lik teşvik başvurusu gerçelmıştı. Ocak 2017’de yapılan teşvik başvurularının sonuçlanmasıyla yatak kapasitesi 2.543 adet artacak. Ocak 2017’de yapılan başvularda yatak sayısı açısından 654 yatak İstanbul ilk sırada yer alırken, 354 yatak ile Trabzon ikinci ve 230 yatak ile Antalya üçüncü sırada yer aldı. İstanbul, yeni yatırım yapılacak tesis sayısı bakımından da 4 otel ile ilk sırada yer aldı. Teşvik belgesi alan oteller içerisinde 3 yıldızlı oteller 13 otel ilk sırada yer alırken, kapasite bakımında 1.148 yatak ile 4 yıldızlı oteller ilk sırayı aldı.