Turizmde 30 yılın en büyük krizi

Şafak KURU
Rusya ile yaşanan kriz ile birlikte ve terör olayları nedeniyle Avrupa’dan gelen turistin de rezervasyonları iptal ettirmesi sektörü kötü vurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısının Haziran 2016 tarihi itibariyle 2015 yılına göre %21,79 gerilediği açıkca görülmektedir.

2016  yılında  Ülkemize gelen  ziyaretçilerin  sayısı  2015  yılı  ilk  altı  ayına  (ocak-haziran) göre % 21,79 azaldı.

Bazı turizmcilerin pembe tablo çizerek yılı yüzde 15 kayıpla kapatmayı planladıklarını savunsalar  da gerçekleri kimseden saklayamazsınız. Son otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıyayız. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümü otuz yıldır ilk kez vatandaşlarını Türkiye’ye gitmeyin, diyerek uyardı.

Hiç kimse ümide kapılmasın, turizm sektöründe tam 350 bin kişi işsiz kaldı. Bazı tesisler de tasarruf tedbirleri ile krizi yerli turist ile atlatmaya çalıştılarsa da Türkiye’de yaşanan Suriye krizi komşumuz Yunanistan ile İspanya’ya yaradı Bu krizi bu yıl zararla kapatsak bile krizden çıkmak en az 3- 4 yıl sürer, çünkü tur operatörleri çektikleri uçakları başka ülkelere en az beşer yıllık anlaşma yaparak yönlendirdi.. Geri gelmeleri beş yılı bulur, bu gerçekleri bilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı daha köklü, daha detaylı ve bilinçli tedbirler almalıdır.

Bu uyarılarımızı ciddiye almayanlar gerçek başa geldiğinde anlayacaklar ama bu kez de iş işten geçmiş olacak. Yıllardır yaşanan krizlerde, yaptığımız uyarılarla, haklı olmaktan bıktık, umarım bu kez turizm profesyonelleri bizleri ciddiye alır.

Bu nedenle Turizm Dar Boğazdan nasıl Kurtulur başlığı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı yürürlükte olan ulusal turizm reçetesi olan 2023 Turizm Strateji'ni gündeme getirmeli, strateji içinde yer alan Turizm Genel Müdürlüğü’ne bağlı Turizm Strateji Daire Başkanlığı kurulmalıdır.

Şafak KURU
Turizm Danışanı-Yazar