Turizmde umutlar İran’a bağlandı

Avrupa pazarından eli boş dönen turizmciler, Rusya ve Ukrayna’dan umutlanırken siyasi tansiyon yükselmediği takdirde İran’dan 2 milyon turist gelebileceğine inanıyor.


Son bir haftada Almanya, Rusya ve İran'da düzenlenen fuarlarda yeni sezonun yol haritasını tutturmaya çalışan turizmci, artık hedef pazarlara değil, siyasi gerginlik haritasına odaklanıyor.

Geçen hafta Almanya ve Hollanda ile çıkan gerginliğin ardından Berlin'deki ITB fuarından Avrupa pazarı ile ilgili olarak eli boş dönen turizm firmaları, Rusya ve Ukrayna'da umutlanırken yükselen pazar İran için de siyasi gerginlik şerhi koydu.

Sözcü gazetesinden Sayime BAŞÇI,'nın bildirdiğine göre iki ülkenin  arasındaki gelgitli ilişkilere rağmen geçen yıl 1.6 milyon İranlıyı ağırlayan sektör, bu yıl iki ülke arasında siyasi gerginlik olmaması durumunda bu rakamın 400 bin artarak 2 milyon kişiye çıkabileceğini açıkladı.

Büyüyen pazarlardan

Başta güvenlik olmak üzere referandum öncesi yaşanan siyasi restleşmeler nedeniyle ana pazarı olan Avrupa'yı kaybeden, Rusya'da ise yeni yeni toparlanmaya çalışan sektör, ilk iki ayda dibe indiği 2016 rakamlarının da yüzde 50 gerisinde.

 Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB)'nce hazırlanan İran raporu "top artık devlette" mesajı veren turizmcilerin geldiği noktayı da özetliyor. TITE İran Uluslararası Turizm Fuarı sonrası ve Nevruz dönemi için gelen rezervasyonlardan yola çıkılarak hazırlanan raporda şu tespitlere yer verildi:

“Bu yılın ilk ayında İran'dan gelen turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 101 bin kişi oldu. İran turizmde artış yaşanan nadir pazarlar arasında yer aldı. Bu yıl sonu için olumlu bir işaret. İki ülke arasında siyasi ilişkilerde gerginlik olmaması durumunda İran'dan 2 milyon turist bekleniyor.”

Nevruz işaret fişeği

Raporda Türkiye'nin yurt dışına çıkışlarda İranlılar için Dubai ve Malezya'dan sonra çok tercih edilen üçüncü ülke olduğuna işaret edilirken, 21-23 Mart tarihleri arasında kutlanan ve İranlılar için büyük önem taşıyan Nevruz Bayramı için gelecek olan ön taleplerin yıl geneline ilişkin önemli bir basamak olacağına dikkat çekildi. Diğer taraftan Temmuz 2016'dan bu yana devam eden charter uçuşlarındaki sorun hakkında iki ülke arasındaki temaslar da devam ediyor.