Türk bankacı ve aşçıdan Çin yeme-içme sektöründe işbirliği

Bankacılık dünyasının ünlü patronu ile ünlü Türk Aşçı Birol Dinçli birlikte Çin’e gidiyor. Hedef, Bus Grıll-Turkısh Steakhouse konseptini Çin'e yaymak.


Türkiye'nin aşçılar diyarı olarak bilinen Bolu'dan çıkıp dünyanın çeşitli ülkelerinde uluslararası otellerin Michelin yıldızlı restoranlarında şef aşçı olarak çalışan Birol Dinçli, Çin'de kendi işini kurdu.

Mengen Anadolu Meslek Lisesi'nden 1994'te mezun olan Dinçli, daha sonra Fransa'daki Le Cordon Bleu'da ve ABD'de aldığı otel yönetimi eğitimleriyle bilgilerini pekiştirdi.

ABD, İsviçre, Rusya, Yunanistan, Kazakistan ve son olarak Çin'de çeşitli otellerin Michelin yıldızlı restoranlarında çalışan Dinçli'nin artık kendi kanatlarıyla uçmak istediği ifade ediliyor.

Kerem Köfteoğlu'nun Para dergisinde  yer alan konuya ilişkin yazısına göre Dinçli, Çin'in Şenzen kentindeki Marco Polo Oteli'nden ayrılarak yine bu kente son derece farklı bir konseptteki "Bus Grıll-Turkısh Steakhouse" adını verdiği restoranını açmış.

Dinçli, otobüs şeklinde tasarlanan restoranında Çinlilere, ağırlıklı olarak Türk lezzetlerini sunuyormuş. Bu lezzetler içinde dönerden Adana kebaba, kuzu incikten yoğurtlu kebaba, katmerden künefeye, pirzoladan mezeye kadar bize özgü lezzetlerin tümü yer alıyormuş.

Dinçli, uluslararası otellerde çalışırken aralarında iş dünyasının ünlülerinden devlet adamlarına kadar uzanan geniş yelpazede yüzlerce kişiye hizmet ederek dostluklarını kazanmış. Bunlar arasında girişimci işadamlarımızdan Hüsnü Özyeğin de bulunuyormuş.

Hatta kulağımıza gelen bilgiler doğruysa Dinçli, Özyeğin ile birlikte "Bus Grıll-Turkısh Steakhouse" konseptini Çin'e yaymayı planlıyormuş.

Özyeğin'in girişimciliğini bilenler "Hüsnü bey bu işe girerse Çin'le yetinmez, bu konsepti dünyaya da yayar," şeklinde konuşuyormuş.