"Almanların Türkiye sevgisi feda edilemez"

Türkiye ile Almanya arasındaki siyasi gerginliğin en çok turizme zarar verdiğini söyleyen TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Baraner "Almanların Türkiye sevgisi feda edilemez," dedi. Türk bakanların Almanya’daki toplantılarının iptal edilmesinin ardından iki ülke arasında başlayan siyasi gerginlik turizmcileri endişelendiriyor.

Gerginlikten en fazla turizm sektörünün etkilendiğini belirten TÜRSAB Yurtdışı Temsilcisi Hüseyin Baraner, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Alman mevkidaşı Sigmar Gabriel görüşmesinin Türk-Alman ilişkilerinde yeni bir dönemin başlaması için milat olmasını beklediklerini söyledi.

İlişkilerin yumuşatılması, Türk-Alman dostluğunun yeniden filizlenmesi gerektiğini belirten Baraner, şöyle konuştu:

"Turizm ekonominin lokomotifi"

“Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında Almanya geliyor. Yaşanılan siyasi gerginlikler yüzünden Türkiye ile alakalı olumsuz haberler Alman medyasında yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye’yi tercih edecek olan Almanlar, tercihlerini başka bir ülkeye kaydırabiliyor. Bundan da her iki ülke turizmcileri etkileniyor. Dünya turizm sektörünün bir araya geleceği Uluslararası Turizm Borsası Fuarı öncesi bu gerginlik biz turizmcileri ciddi ciddi endişelendiriyor. Fuara katılacak iki yüze yakın ülke turist kapma rekabetinde olurken, Türk ekonomisinin önemli bir lokomotifi olan turizmin, siyasi nedenlerden dolayı zarar etmesi kabul edilir bir durum değildir. Her iki ülke siyasi yetkilileri, bu gerginliği yumuşatmalı ve var olan Türk Alman dostluğunun yeniden filizlenmesini sağlamalıdır.”

"Dost kaybetmemize neden oluyor"

“Biz turizmciler bunu talep ederken Almanya’da vatandaşlarıyla buluşmak isteyen bakanlarımızın konuşma yapacağı salonların sudan bahanelerle iptal edilmesini sineye çekelim demiyoruz. Böyle bir durumda diplomasi mesleğinin incelikleri işletilerek karşı tarafa yapılanların dostluğa sığmadığı olayı yerel makamlara bırakılmayacak kadar hassas olduğu diplomatik lisanla anlatılmalıdır. Eğer bir toplantı yapılacaksa, bunun için profesyonel hizmet veren şirketler üzerinden yapmış olsaydık, güvenlik, yangın ve otopark sorunu gibi komik gerekçelerle bu tür iptallerle karşılaşmış olmazdık. Biz TÜRSAB olarak yurt dışında binlerce acenteye ulaşarak Türk turizminin gelişmesi için çalışıyoruz. Bu gayretlerimizin zarar görmesini istemiyoruz. Bu tartışmalar hem para kaybetmemize ve en önemlisi dost kaybetmemize neden oluyor.”

Alman halkının 40 yıldır Türkiye’ye gelerek tatillerini geçirdiğini belirten Baraner, hâlâ Türkiye’ye olan sevgilerinin çok yüksek olduğunu, günlük siyasi olaylara bu sevginin feda edilmemesi gerektiğini söyledi.