Türkler için global otel fiyatları 2016’da düştü

Yurt dışında Türk ziyaretçiler için gözde destinasyonlardaki global otel fiyatları 2016 yılında düştü.


• Son Hotels.com ‘Hotel Price Index™’ne (HPI™) göre tüm dünyada seyahat edenlerce ödenen global otel fiyatları 2016’da sabit kaldı.
• Türkiye’de yaşayan seyahat severler, 2016’da bir önceki yıla kıyasla yurt dışı tercihleri arasında yer alan  Gürcistan, İtalya, İngiltere ve Hırvatistan da dahil olmak üzere en popüler seyahat noktalarında %54’e kadar daha az ödedi.
• Seyahatlerinde yurt içini tercih edenler ise  2016 yılında otellere %22 daha az ödedi.

Son Hotels.com™ ‘Hotel Price Index™’ine (HPI™) göre, 2016 yılında dünyada yaşanan büyük politik değişimler ve kur oynamalarına rağmen, seyahat edenler dünya çapında ortalama gecelik otel konaklaması için 2015’te uygulanan aynı fiyatları ödediler.

2016’da 114 dolarda kalan global indeks, böylece üst üste 3 yıl aynı fiyatta sabitlendi. Kuzey Amerika ve Karayipler yıl boyunca ortalama olarak küçük fiyat artışları (her ikisi de %1) gösteren tek bölgeler olarak dikkat çekti. Ancak diğer bölgelerdeki fiyat düşüşleri genel global fotoğrafı yumuşattı.

Türkiye’deki seyahat severler, 2016 yılında en gözde seyahat noktalarında daha uygun fiyatlara konaklamanın tadını çıkardılar. İngiltere’ye seyahat edenler, bir önceki yıla oranla oranla %11 daha az fiyat ödedi. 2016’da İzlanda, Mauritus ve Seyşeller seyahatlerinin maliyeti de bir önceki yıla göre daha az olurken; ortalama fiyatlar sırasıyla %23, %46 ve %54 oranında düşüş gösterdi.

Vize olmadan seyahat edilebildiği için Türkiye’deki seyahat tutkunlarının yurt dışı gezileri için tercih ettikleri Gürcistan’da da otel konaklamalarına  bir önceki yıla kıyasla %5 daha az ödendi. Türkiye’den giden ziyaretçiler tarafından ödenen ortalama fiyat  düşüş gösterdi ve bir önceki yıl 315 TL  olan bu rakam, 2016’da 298 TL’ye geriledi.

Yurt dışında 100 gözde  destinasyondaki  ilk beş fiyat düşüşü analizi
Tatilciler yurt içindeki birçok uygun seçenekten yararlandı

Türkiye’nin gözde beldelerine güzel bir seyahati tercih edenler ise 2016’da, kendilerine sunulan birçok uygun seçenekten ve yeni açılan tesislerin gerçekleştirdiği özel kampanyalardan yararlandılar.

2016 yılında Alanya, yerli konukların en çok tercih ettiği tatil beldesi oldu. Konuklar 2015’te Alanya’da ortalama gecelik otel konaklamalarına 195 TL  öderken; bu rakam 2016’da 175 TL olarak  gerçekleşti.

Dünya turizminin de en gözde bölgelerinden olan Bodrum’da ise ortalama gecelik otel konaklamaları %3 oranında bir değişimle 2015’te 363TL iken, 2016’da 373TL olarak gerçekleşti.

*Yukarıdaki fiyatlar, vergi ve ücretler dahil olmak üzere gecelik ortalama fiyatlardır.