Work and Travel raporunda FETÖ tespiti

Konuya ilişkin rapora göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın yürüttüğü Work And Travel Programı’yla ülkeye gelen öğrencilerden FETÖ’ye eleman temin edildiği belirlendi.


Türkiye’de 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından FETÖ’nün bağlantılarının tespitine yönelik çalışmalar kapsamında Türkiye’nin ABD Büyükelçiliği’ne gelen ihbarlar üzerine bir inceleme başlatıldı.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali Demir’in haberine göre; araştırma büyük bir gizlilik içinde yürütüldü. Dışişleri Bakanlığı Araştırma ve Güvenlik İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen inceleme dört ayda tamamlanarak raporlaştırıldı. Rapor, gereğinin yapılması için ‘gizli’ ibaresiyle MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı ile Terörle Mücadele Daire Başkanlığı’na geçen aylarda iletildi.

Örgüte eleman temini

Rapora göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı Work And Travel Programı’yla ülkeye giden kişilerin FETÖ’nün ağına düşürüldüğü belirlendi. İncelemelerde Türkiye’den her yıl 5 bin kişinin katıldığı programda Amerika’ya dört aylığına dil öğrenmeye gelen öğrencilerin bazılarının FETÖ ile bağlantılı acenteler üzerinden Amerika’ya yönlendirildiği bilgisi yer aldı. Amerika’da vasıfsız işlerde çalışan çoğu öğrenci olan bu kişilerin özel olarak seçildiği ve bir çoğunun Amerika’daki Gülen evlerinde kaldıkları belirlendi. Bu kişilerin FETÖ üyeleri tarafından karşılandığı ve Amerika’da özel olarak eğitim verildiği tespit edildi. Dil eğitimini tamamlayan bu kişilerin örgütün bağlantılı olduğu şirketlere yönlendirildiği iddia edildi.

Acentalara soruşturma

İncelemelerde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın programla ilgili olarak iki firmayı yetkilendirdiği bildiriliyor. Firmaların Seattle ile Pordland’daki CIEE ve CICD firmaları olduğu tespit edilirken bu iki firmanın FETÖ ile herhangi bir bağı bulunamadı.

Ancak ayrıntılı araştırmalarda programa sponsor olan alt firmaların ülkelerdeki acenteleri tayin ettiği anlaşıldı. Araştırmalarını bu sponsor firmalar ve acenteler üzerine yoğunlaştıran uzmanlar FETÖ’nün programa sızdığına dair veriler elde etti.

FETÖ’nün Amerika’daki sponsor firmalar aracılığı ile Türkiye’deki acenteleri tayin ettiği ve bu acenteler de örgüte eleman kazandıklarına yönelik elde edilen bulgular rapora eklendi. Kişi başı beş bin eurolara varan paraların alındığı bu programların örgütün finans kaynakları arasında olduğunun değerlendirildiği belirtildi. Şimdi Work and Travel Programı’nda çalışan Türkiye’deki 150 firmanın FETÖ ile bağlantıları ayrıntılı olarak inceleniyor.