Yabancı turist sayısı düştü

Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin sayısı şubat ayında % 6,51 azalarak 1 milyon 159 bin oldu. Azalmada en önemli etken güvenlik kaygısı olurken Rus ve İranlı turistlerin sayısı arttı.


Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin sayısındaki azalma sürüyor. Turist sayısında şubat ayında da gerileme yaşandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan geçici verilerle hazırlanan Giriş-Çıkış Yapan Ziyaretçiler, Yabancı ve Vatandaşlar istatistiklerine göre şubat ayında Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerinsayısı 2016'nın aynı ayına göre yüzde 6,51 azalarak 1 milyon 159 bin 833 oldu.

Gelir düzeyi nispeten yüksek yani güvenlik endişelerine daha hassas olan İtalya, Fransa, Japonya gibi ülkelerden gelen ziyaretçi sayısında çift haneli düşüşler şubat ayında da devam etti. Buna göre Almanya'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 30, Japon ziyaretçi sayısı yüzde 37, Fransa'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 23, İngiltere'den gelen ziyaretçi sayısı yüzde 21, İtalya'dan gelen ziyaretçilerin sayısı ise yüzde 36 azaldı.

Rus ve İranlı turistlerin sayısı arttı

İki pazardan ise olumlu işaret geldi. Rusya ile düzelen ilişkiler paralelinde Rus turist sayısı yüzde 95, arttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, şubat ayında Rus ziyaretçi sayısı 39,261 kişi oldu. Buna karşılık gelen ziyaretçilerin arasında  büyük payı olan ülkelerden biri olan İranlı ziyaretçilerin sayısı yüzde 4,51 arttı.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), turizmde bu yıl İran'ın iyimser beklentilerin en fazla yoğunlaştığı pazar olarak öne çıktığını ve yüzde 20 civarı artışla 2 milyon İranlı turist hedeflendiğini duyurmuştu.

Öte yandan İngiliz tur işletmecisi Thomas Cook Group ise Türkiye ve Mısır'a turistlerin tekrar gitmeye başladıklarını dün açıkladı. Bu gelişme de turizmcileri umutlandırdı.

2016'da yüzde 30 azalmıştı

Yılın ilk iki ayında gelen yabancı sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,12 azalarak 2.22 milyon oldu. Yabancı ziyaretçi sayısı ocak ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.81 azalmış, turist sayısı ise 1.06 milyona gerilemişti.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2016'da bir önceki yıla göre yüzde 30,05 azalarak 25,35 milyon olarak gerçekleşmişti.