Yabancı turistlere 55 milyon TL tax-free

Türkiye'ye gelen yabancı turistler 1 milyar liranın üzerindeki alışverişin 55 milyon lirasını tax-free sistemiyle geri aldı.


Türkiye’ye gelen yabancı turistlere KDV iade hizmeti veren Global Blue Türkiye'nin Genel Müdürü Selim Şeyhun, yabancı ziyaretçilerin, Türkiye'den 2016'da 1 milyar liranın üzerinde alışveriş gerçekleştirdiğini ancak bu tutarın 550 milyonluk kısmı için iade başvurusunda bulunduğunu belirterek, "Yabancılar 2016'da yaptıkları alışverişte ödedikleri 55 milyon liralık vergiyi geri aldı." dedi.

Selim Şeyhun, geçen yıl Türkiye'yi ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin alışveriş oranları, miktarları ve vergiden muaf (tax-free) alışverişlerine ilişkin yaptığı açıklamada, Tax-free kapsamına daha çok AVM’lerde yer alan perakende markalarının girdiğini, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı'nda Global Blue'ya abone pek perakendeci bulunmadığını, burada tax-free'nin çok kullanılan bir sistem olmadığını vurguladı. Şeyhun, "Tabii ki alışveriş kredi kartı ile ödeniyorsa muhtemelen bir yerlerde kayıt altına alınıyordur ama maalesef bizim bu konuda pek bir fikrimiz yok." ifadesini kullandı.

"Arap turistler gelmekten vazgeçmedi"

Şeyhun, geçen yıl ortalama tax-free satışlarda (averaj harcamalar) yüzde 13,3 artış olduğunu belirterek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi Körfez ülkelerinden Türkiye'ye gelen turistlerin gezi ve harcamalarının devam ettiğini söyledi.

Şeyhun, "Körfez ülkelerinden gelen turistlere 2016'da yapılan tax-free satışlar yüzde 10 artış gösterdi. Ekonomik konjonktüre ve terör olaylarına rağmen Arap turistler ülkemize gelmekten ve alışverişten vazgeçmedi." dedi.

Türkiye'yi sıklıkla ziyaret eden ve geçen yıllarda alışveriş miktarlarını önemli oranda artıran Rus turistlerin 2016'daki ziyaretlerinde ve harcama miktarlarında azalma görülse de bu yıl önemli artışlar beklediklerini kaydeden Şeyhun, sözlerini "Bu sayede 2017 yılında Rus turistlerin Arap turistlerden sonra en fazla ziyaret gerçekleştirmesi ve alışveriş yapmasını bekliyoruz," diye sürdürdü.

"Her turist iade almıyor"

Global Blue Türkiye Genel Müdürü Şeyhun, yabancı ziyaretçilerin, Türkiye'den geçen yıl 1 milyar liranın üzerinde alışveriş gerçekleştirdiğini ancak bu miktarın tamamı için KDV iadesi başvurusu yapmadığını, söz konusu tutarın 550 milyonluk kısmı için iade başvurusunda bulunduğunu, yabancıların 2016'da yaptıkları alışverişte ödedikleri 55 milyon liralık vergiyi geri aldığını bildirdi.

Türkiye'de AVM'lerin diğer ülkelere göre daha iyi hizmet verdiğini ifade eden Şeyhun,şunları söyledi:

"Türkiye, AVM sektöründe dünyada çok ileri konumda. AVM'ler; yönetimleri, mağazalar, güvenlik, çocukların bırakılacağı oyun bölümleri, spor salonları ve geniş yeme-içme seçeneklerine sahip. AVM'ler hem hafta sonları açık hem de her gün geç saatlere kadar hizmet veriyor. Tüm bunlar, alışveriş noktasında turistlerin ilgisini çekiyor."

Türkiye 5. ya da 6. olacak

Şeyhun, Türkiye'de tax-free sisteminin 1 Temmuzdan itibaren dijitalleşerek e-fatura platformuna geçeceğini belirtti ve şöyle konuştu:

"Böylece form doldurmak ve kağıtlarla uğraşmaya gerek kalmayacak. Ayrıca gümrükteki zamanı da çok fazla kısaltacak. Turistler bence daha fazla KDV iadesini daha fazla kullanacak. Bu durum alışveriş oranını da minimum yüzde 10 artırır. Türkiye, Avrupa’da tamamen dijitale geçen beşinci ya da altıncı ülke olacak."

Tax-free kapsamı

Verilen bilgiye göre Türkiye’de ikamet etmeyen yolcuların satın alarak Türkiye dışına götürdüğü malların teslimi anında, ürüne göre yüzde 8 ila yüzde 18 arasında Katma Değer Vergisi (KDV) tahsil ediliyor. Gümrükten malın çıkışı anında fatura veya belgenin ibrazında tahsil edilen KDV iade olunuyor.

KDV uygulanan ülkelerde tax-free yöntemiyle yurt dışında yaşayanların ülke içinde aldıkları hediyelik eşya ve sair malların vergiden arındırılması amaçlanıyor. Bu şekilde oluşan ve ihraç etkisi yapan bu mal hareketinde KDV'den arındırma işlemi uygulanıyor.

Tax-free üye mağazalarında alışverişten sonra fatura ya da çek alınırken aynı mağazadan alışverişin toplam miktarının en az 100 TL+KDV olması gerekiyor. Türkiye'den ayrılırken, çıkış kapısındaki gümrük noktasında alınan ürünler ve pasaport gösterilip çek onaylatılıyor. Alışveriş yapılan mağazadaki iade seçimine göre, tax-free ödemesi nakit veya kredi kartı hesabına yatırılıyor.