"Mavi yolculuk amacından uzaklaştı"

Mavi yolculuk denince çoğumuzun aklına Akdeniz ve Ege kıyılarında, koylarında tekne gezileri gelir. Bu gezinin mimarlarının Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaçlı), Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu olduğunu, mavi yolculuğun felsefesini ve amacını çoğu bilmez ya da unutmuştur. 


Kendisi de mavi yolculuklar düzenlemiş olan Mimar ve Şair Cengiz Bektaş “Mavi Yolculuk için insan önce mavi olmalı,” diyor.

"Mavi yolculuk felsefesinden uzaklaştı"

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin davetlisi olarak Almanya’nın Essen kentine giden Mimar, Şair ve Yazar Cengiz Bektaş, mavi yolculuğun geçmişini ve felsefesini anlattı, şimdiki halini eleştirdi.

Bu yolculuğa çıkmak için önce insanın ‘mavi olması’ gerektiğini belirten Bektaş, mavi olmayı da insancıl olmak, ülkesini sevmek, sahip çıkmak, tanımak anlamında kullanıldığını, mavi yolculuğa çıkanlara da mavi denildiğini bildirdi.

"Dansöz oynatılmasın"

Kendisi de mavi yolculuklar düzenlemiş olan Bektaş, 10 yıldır hiçbir yolculuğa katılmadığını söyledi. Buna sebep olarak mavi yolculukların bir tekne ve gemi gezisine dönüşmüş olmasını, felsefesinden uzaklaşmış olmasını gösterdi. En çok da bu gezilerde dansöz oynatılmasını şu sözlerle eleştirdi.

“Öyle insanlar var ki, sadece kadın oynatmak için mavi yolculuk yapıyor. Hiç kitap almıyorlar yanlarına, hiç bir seçim yapmadan kim gelirse içeriye alıyorlar. Onlar daha güverteye ayakkabıyla basılmayacağını bilmiyorlar. Tuvaletin nasıl kullanılacağını veyahut da mutfağın başka birisine ne durumda bırakılacağını bilmiyorlar”

Kural koymaya karşı

Cengiz Bektaş, bu eleştirilerine karşın mavi yolculuk için bir resmi kuruluş kurulmasına ve kurallar konmasına karşı çıkıyor. Belki özel bir kuruluşun bu konuda bir çerçeve koyabileceğini belirtiyor. Başlangıçta, kendisinin de tek tip bir mavi yolculuktan yana olduğunu ancak görüşünün değiştiğini söyledi. Bektaş, kurallar koymak yerine iyi örnekler göstererek mavi yolculuğun felsefesine dönebileceğini düşünüyor.

"Avrupalılar da bilmiyor"

Bektaş, Avrupalıların da mavi yolculuğu bilmediğini, bunun da Türkiye’nin tanıtım yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Turistlere de mavi yolculuğun Akdeniz ve Ege’nin mavi sularında bir gemi gezisi olarak sunulduğunu belirtti. Turizmde son birkaç yıldır süren krizin mavi yolculuğu da etkilediğini bildiren Bektaş, krizin bir an önce son bulmasını diledi.