Zeugma Mozaik Müzesi'ne 1 milyon ziyaretçi bekleniyor

Çingene Kızı ve Mars  heykeli gibi önemli tarihi eserlerin sergilendiği dünyanın en büyük mozaik müzesi Zeugma'yı bu yıl 1 milyon kişinin gezmesi bekleniyor.


İl  Kültür ve Turizm İl Müdürü Öztürk "Gaziantep'e gelmesini beklediğimiz 1 milyon  turistin Zeugma Mozaik Müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi  gerekse tarihi mekanları, ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep  yaşanması, gezilmesi ve görülmesi gereken bir şehirdir" dedi.

Gaziantep'te "dünyanın en büyük mozaik  müzesi" unvanına sahip Zeugma Mozaik Müzesi, yeni yılda başlayan gezi turlarıyla  yerli ve yabancı ziyaretçi sayısını artırmayı hedefliyor.

Yaklaşık altı yıl önce 30 bin metrekarelik alanda açılan Zeugma Mozaik  Müzesi, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

"Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı"

"Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü de olan müzede  Çingene Kızı, Mars heykeli, Roma dönemine ait çeşmeler ve Fırat Nehri kenarındaki  villalarda bulunan mozaikler sergileniyor.

Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı Şimdi Gaziantep'e Gitme Zamanı Kampanyası kapsamında kente gelmesi beklenen 1 milyon ziyaretçinin müzeyi de  gezmesi hedefleniyor.

Gaziantep Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Bülent Öztürk, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Zeugma Mozaik  Müzesi'nin 2011'de ziyarete açıldığına işaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığına ait müzede geçmiş dönemlere ait çok  mida mozaik olduğunu bildiren Öztürk, baharın gelmesiyle müzeye ziyaretlerin  de artığını ifade etti. Öztürk, şunları söyledi:

"Her geçen gün ziyaretçi sayısı da artıyor. Hafta  sonu sadece bir günde bin 100 kişi tarafından ziyaret edildi. Mart ayı içerisinde  10 binin üzerinde ziyaretçimiz var. Nisan, mayıs ayından sonra ziyaretlerin  artarak katlanacağını düşünüyoruz,"

Gaziantep'e Türkiye'nin farklı bölgelerinden turlar düzenlendiğini  söyleyen Öztürk, şöyle konuştu:

"İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Mersin olmak üzere birçok  şehrimizden turlar geliyor. Yerli yabancı turistler de geliyor. Gaziantep'te  gelip, görmeden gitmeyecekleri bir yer de burası. Bizim Gaziantep olarak  hedefimiz 1 milyon turist. Bunu yakalamak için çalışmalarımız sürüyor. Gaziantep  Valiliği ve Büyükşehir Belediyemiz, turizm seyahat acentelerimiz ve diğer sektör  temsilcileriyle Gaziantep'e 1 milyon turist hedefi içerisindeyiz. Bu yüzden  'Şimdi Gaziantep'e gitme zamanı' diyoruz. Baharın da gelmesiyle herkesi buraya  bekliyoruz. Gaziantep'e gelmesini beklediğimiz 1 milyon turistin Zeugma Mozaik  Müzemizi ziyaret etmesini istiyoruz. Gerek gastronomisi gerekse tarihi mekanları,  ören yerleri ve binlerce yıllık mirasıyla Gaziantep yaşanması, gezilmesi ve  görülmesi gereken bir şehir."

"Ramazana kadar 15-20 tur düzenleyeceğiz"

Bir turizm acentesinde turizm rehberi olan Ersin Eren, İstanbul'dan  Gaziantep'e gelen 20 kişilik bir gruba Zeugma Mozaik Müzesi'ni gezdirdiğini  açıkladı.

Önceki yıl her hafta yoğun bir şekilde Gaziantep'e turlar  düzenlendiğini anlatan Eren, terör olayları nedeniyle geçen sene  turlar düzenlemediğini vbildirdi ve şunları söyledi:

"Bu sene ilk kez turlara başladık. Devamını da getireceğiz. İnşallah  her hafta buraya geleceğiz. Hem bölge halkı hem de bizim için iyi olacak. Ramazan  ayına kadar 15-20 tur düzenleyeceğiz. Her geçen gün talepler artıyor. Ülkenin  güven ortamı çok önemli. Güven ortamından dolayı talep artıyor."

Hürriyet