18 ülkeye Rusya'nın doğusu için vize muafiyeti

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Türkiye dahil 18 ülkenin vatandaşları için, Rusya'nın Uzak Doğu'daki bölgeleri için vize muafiyeti getirileceğini bildirdi.


Türkiye dahil 18 ülkenin vatandaşları Rusya'nın doğusuna vizesiz girebilecek.

Medvedev, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Birkaç gün önce kolaylıklardan faydalanabilecek ülke listesini onayladım. İşadamı ve turistlere Rusya vizesini almak için geleneksel prosedürü gerçekleştirmeye gerek kalmayacak. Yabancıların kişisel bilgilerini özel internet sayfasında belirtmesi yeter. Uzak Doğu'da modern alt yapıyı oluşturuyoruz, mart ayında Vladivostok serbest limanına girme kurallarına ilişkin yasa onaylanmıştı."

Turist ve işadamları için vize muafiyetinin uygulanmasının Uzak Doğu'nun turizm ve yatırım cazibesini artıracağından emin olduğunu bildiren Medvedev, bu bölgeye daha çok turist geldiğinde Uzak Doğunun ek gelir kaynağı oluşturulacağının altını çizdi.

Rusya Hükümeti sayfasından yapılan açıklamada, söz konusu listeye Türkiye, Cezayir, Bahreyn, Brunei, Hindistan, İran, Katar, Çin, Kuzey Kore, Kuveyt, Şam, Meksika, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Suudi arabistan, Singapur, Tunus ve Japonya olmak üzere toplam 18 ülkenin dahil edildiği bildirildi.