Antalya Belediyesi sulak alanı yok etti

Antalya'da AKP'li belediye, 120 kuş türünün barındığı sulak alanı yok etti!


AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 16 Nisandaki referanduma üç gün kala kent merkezindeki son doğal yaşam alanlarından biri olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı’nda "çılgın proje" gösterisi sergiledi.

Henüz somut bir projesi olmadığı öne sürülen ve yöredeki emlak rantı beklentisini canlı tutmayı hedefleyen Boğaçayı Projesi için, sulak alan niteliğindeki kesim iş makineleriyle kazınarak binlerce kuşun yaşam alanı yok edildi.

Antalya kent merkezinin elde kalan son sulak alanı olan Konyaaltı’ndaki Boğaçayı ve çevresi AKP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in ‘çılgın proje’ inadı yüzünden göz göre göre yağmalanıyor. Kanalistanbul’un ardından ülkenin ikinci çılgın projesi olarak duyurulan Boğaçayı Projesi Konyaaltı sahilinden başlayarak Boğaçayı'na doğru bir kanal açılarak çevresinde yapılması planlanan düzenlemelerle böredeki emlak rantı beklentisinin yükseltilmesi olarak yorumlanıyor.


Bilim insanları ve kentteki kimi meslek odalarının doğru bulmadığı girişimle ilgili henüz tamamlanmış bir fizibilite çalışması bulunmadığı öne sürülürken çeşitli grafik tasarımları üzerinden kamuoyuna anlatılan Boğaçayı Projesi referandum öncesi yeniden seçmenin önüne kondu.

İş makineleri boğaçayı’nın doğal örtüsünü kazıyıp yok etti

120 kuş türüne ev sahipliği eden Boğaçayı ve çevresi referanduma sayılı günler kala DSİ 13. Bölge Müdürlüğü’ne ait iş makineleriyle kazınarak doğal örtü yok edildi. Tepki çeken uygulamayla üreme dönemindeki kuş türlerinin kuluçka veyaşam alanları da yok edildi.

Yusuf Yavuz / ilerihaber.org