Antalya'ya sezonun ilk kruvaziyeri geldi

Antalya Limanı'na sezonun ilk kruvaziyeri 3 bin 200 yolcuyla geldi.


Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD)'nin geleneksel toplantısında konuşan Port Akdeniz Antalya Genel Müdürü Özgür Sert, Kuşadası, Bodrum ve Antalya limanlarının dışında kruvaziyer gemilere de hizmet verebilen dünyada 11 limanlarının olduğunu belirtti.

Sert, şunları söyledi:

"Liman sayısı gelecek yıllarda artacak. Küba ve Uzak Doğu'da da liman işletmeciliği yapmak istiyoruz. Limanlarımızın birçoğu Akdeniz çanağında. Bu sayede Akdeniz çanağı kruvaziyer liman açısından adeta Türk gölü haline geldi."

Kruvaziyer turizminde gerileme

Türkiye'de 2014 yılına kadar kruvaziyer turizminin çok yaygınlaştığını anlatan Sert, sezonun ilk kruvaziyerinin 3 bin 200 yolcusuyla Antalya'ya geldiğini söyleyerek, "Yolcular Antalya'ya Almanya'dan uçaklarla geliyor. Havaalanından otobüslerle alınan yolcular gemiye bindiriliyor. Gemi seyahatinden dönenlerde uçaklarla Antalya'dan ülkelerine dönüyorlar. Yani bugün kruvaziyer ile gelen 3 bin 200 yolcu gemiden ayrılacak. Yeni 3 bin 200 yolcu Antalya'dan gemiye binecek. Yani toplam 6 bin 400 yolcu sirkülasyonu olacak.

Büyükşehir Belediyesi, liman ile Kaleiçi Yat Limanı'nın arasına ücretsiz tekneler koydu. Kruvaziyerle gelen müşteriler bu teknelerle Kaleiçi'ne gidip geziyor. Gelen müşterilerin bin- bin 500'ü geziye katılıyor. Kruvaziyer turizmi 2014 yılına kadar iyiydi. Antalya'ya 2014 yılında 70 kruvaziyer gemisi ile 200 bin yolcu ile gelmişti. Bu yıl 11 yolcu kruvaziyer gemisi gelecek. Sayı çok azaldı. Bu tamamen genel turizmle ilişkili. Turizm kötü olduğunda kruvaziyer turizmi de kötü oluyor" dedi.

"Limana demiryolu ulaşımı sağlamak istiyorlar" 

Özgür Sert, limanların şehrin aynası olduğunun altını çizdi ve şöyle konuştu:

"Şehirde ne varsa limanda da o vardır. Antalya'da mermer ihracatı ağırlıklı. Türkiye'den ihraç edilen mermerin yüzde 30'u, Çin'e ihraç edilen mermerin yüzde 40'ı Antalya limanından gidiyor. Bunun nedeni Antalya, Isparta ve Burdur'da maden üretimin ağırlıklı olması. Maalesef limana demiryolu ulaşımı yok. Demiryolunun gelmesi için uğraş veriyoruz."