Asya'da filler turizm uğruna can veriyor

Asya'da doğal ortamlarından koparılan filler yıllık ekonomik değeri 100 milyon sterlini bulan turizm ve fotoğraf sektörü için korkunç eziyetlere maruz bırakılıyor.


Asya kıtasında para uğruna dişlerinden olan filler turizm ve fotoğrafçılık uğruna çağdışı yöntemlerle büyük eziyete maruz kalıyor.

Dünyanın çok sayıda ülkesinden Asya'yı ziyaret eden turistlerin fillerle fotoğraf çekme ve safariye çıkma isteği yüzünden çok sayıda fil çağ dışı koşullarda ve doğal ortamlarından kopartılarak yaşamaya mahkum ediliyor.

Asya'da yılda yaklaşık 100 milyon Sterlin değerinde bir ekonomi yaratan filler çok küçük yaşlarda doğal ortamlarından kopartılıyor ve fotoğrafçılık uğruna kullanılmadan önce acı ve ızdırap dolu bir eğitime tabi tutuluyor.

Save The Asian Elephants adlı demokratik kitle  örgütünün CEO'su Duncan McNair, turistlerin üzerine binmesine izin veren bir filin bu acı dolu dönemden geçtiğini, turistlerin fillerin güzel göründüğünü düşündüğünü fakat nasıl acı dolu aşamalardan geçtiklerini düşünmediklerini söylüyor.

Pajan adı verilen bu korkunç ve acı dolu dolu eğitim süresince filler şiddete ve yaralanmalara maruz kalıyor.

Vahşi doğadan koparılan bebek filler gözleri önünde ebeveynlerinin öldürülmesini seyrediyor.

Tahminlere göre bebek bir fili avlamak için toplam sekiz ya da dokuz yetişkin fil öldürülüyor.

Ebeveynleri gözleri önünde öldürülen bebek fil çok küçük derme çatma bir kafese tıkılıyor ve açlık, susuzluk ve günlerce süren uykusuzluk sebebiyle can çekişiyor.

Travmaya uğrayan ve eziyete maruz kalan bebek fil daha sonra çekiç, sopa ve sivri uçlu çubuklarla sürekli olarak dövülüyor.

Bu aşamalarda ne yazık ki bebek fillerin yüzde 50'si yaşama gözlerini yumuyor.

Doğanın en tehlikeli ve en acımasız canlısı olan insanın hiç de insani olmayan koşullarda şiddetine maruz kalan bebek filler sonunda sırtlarında turistleri taşıyan birer gösteri aracı olarak kullanılıyor.

Her yıl yaklaşık Hindistan'ı, Tayland'ı, Sri Lanka'yı, Bali'yi ve Çin'i gezen yaklaşık 2 milyondan fazla İngiliz turist acımasız aşamalardan geçen bu filleri eğlence ve fotoğraf çekme aracı olarak kullanılıyor.

Acı ve şiddet dolu eğitimi bitiren filler için eziyet bununla da sınırlı kalmıyor. Her gece filler tekrar zincirleniyor ve şiddet yine başlıyor.

Fillere uygulanan bu eziyet yıllar boyu devam ediyor.

Asya kıtasında bir kaç yüzyıl önce sayıları milyonları bulan fillerin günümüzde 40.000 kadar indiği tahmin ediliyor.