Ayvalık'ta Booking.com tepkisi

Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasın Ayvalık ilçesinde toplanan AYOP üyelerince protesto edildi. Eylemde, bu durumun turizme Rusya krizi ve 15 Temmuz darbe girişiminden daha fazla zarar vereceği ileri sürüldü.


Balıkesir'in Ayvalık llçesinde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'nce açılan dava ile merkezi Hollanda'da olan Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması, düzenlenen eylemle protesto edildi.

Ayvalık Otelciler ve Pansiyoncular Derneği (AYOP)'nin öncülüğünde Ali Bey (Cunda) Adası'ndaki Güneş Saati önünde toplanan 30 kişilik grup, bir açıklama okuyarak TÜRSAB'ın turizm sektörüne darbe vurduğunu belirtip, Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasını çağdışı olarak niteledi.

Grup, Ayvalık turizm sektörünün tüm bileşenlerinin bu kararın iptali için iptali için elinden geleni yapacağını da kaydetti. TÜRSAB'ın temel amacının seyahat acenteliği mesleğinin ve faaliyet alanının temelini oluşturan turizm sektörünün gelişmesine katkı sağlamak ve turizmde hedefin 'sürdürülebilir turizm' olduğunu vulayan AYOP Başkanı Hatice Arga, şunları söyledi:

"TÜRSAB'ın Türk turizmini koruması adına yaptığını iddia ettiği ve daha da ileri giderek kendini Maliye Bakanlığı'nın da üstünde konumlandırarak 'Vergi kaçırıyorlar' söylemiyle aldırdığı durdurma kararı Türk turizmi adına geçen seneki Rusya krizi ve 15 Temmuz darbe girişiminin verdiği zarardan daha da büyük olacaktır."

'Tüm turizm sektörü darbe almıştır"

Arga, nitelikli turist sayısının ve turizm gelirlerinin arttırılması, yöreye özgü farklı turizm türlerinin birbirine entegrasyonunu sağlayarak çok çeşitli turizm imkanlarını sağlık, eğitim gibi farklı sektörel kullanımlarla bir arada sunulabilen alternatif odaklı turizm kentlerinin oluşturulması gibi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2023 turizm hedeflerine yönelik Ayvalık ve Kuzey Ege'nin hazırlandığını ve yöreye gelen yatırımların da bu doğrultuda olduğuna dikkati çekti.

 Arga, sözlerine şöyle devam etti:

"Butik oteller, el sanatları galerileri, antika bit pazarları, yöresel lezzetler, festivaller konusunda, kamu ve özel sektör birlikte hareket etmektedir. İşte tüm bunların pazarlanmasında birebir müşteri odaklı hedef kitlemize ulaşmakta görülmüştür ki 'booking.com' Türkiye ortalaması yüzde 30'un çok çok üzerindedir. Yüzde 70'lerdedir. Birçok konaklama işletmemizin yerli turist oranı yüzde 90 ve üzerindedir. TÜRSAB'ın 'booking com'u yasaklatmak yönündeki talebi tam da bizleri hedef almaktadır. Otelleri acentelere ucuz fiyattan hizmet vermeye mahkum etmektedir. Rekabet ve yatırım şansımızı elimizden almaktadır. Tüm bölgeyi gelir kaybına uğratmaktadır. Söz konusu vergi kaçağının çok çok üzerinde vergi kaybı yaratmaktadır. Bizler kazanırsak vergi verebiliriz. Üretim ekonomisine geçmeye çalışan Türkiye'de hizmet üreten işletmelere büyük bir darbe indirilmiştir. Üreten değil üretenin ürününü satan komisyoncu tercih edilmiştir. Acenteler korunmak isterken tüm turizm sektörü darbe almıştır."