Başkent'te tarih yok ediliyor

Madde bağımlıları, Ulus’taki antik Roma tiyatrosunda bali çekip ateş yakıyor. Tarihi Ankara Kalesi’nde ise iki aylık çalışmanın ardından temizlenen surları vandallar yine sprey boyalarla boyuyor.

Daha önce basında yer alan haberlerle gündeme gelen Ulus’taki antik Roma tiyatrosunda bu kez de madde bağımlıları sahneye çıktı.

Büyük zarar gördü

M.S. 1. ile 2. yüzyıl arasında açıldığı tahmin edilen Roma dönemi antik tiyatrosu 2009 yılında Anadolu Medeniyetleri Müzesi arkeologlarının kazı çalışmalarında ortaya çıkarıldı. Tiyatroyu turizme kazandırmak amacıyla kalıntıların üzerine ve çevresine sonradan inşa edilen çeşitli yapılar yıkılırken antik tiyatro kaderine terk edildi. Önce Suriyeli mültecilere ve çadırlarına, daha sonra da evsizlere yuva olan tarihi tiyatro, bu kez de tinerci ve balicilere ev sahipliği yapıyor. Gündüz saatlerinde bile tiyatroya gelen bağımlılar, uyuşturucu madde kullanıp ateş yakıyor. Atılan alkol şişeleri ile çöplüğe dönen tiyatronun, ateş yakılması nedeniyle taşlarının da büyük çapta zarar gördüğü dikkati çekiyor.


Temizlik bir hafta dayandı

Ankara Kalesi’nde ise yüz kızartan manzaralar devam ediyor. Vandalların sprey boyalarla katlettiği ve Hürriyet Ankara’nın ısrarlı haberlerinin ardından temizlenen kale surları yine hedef oldu.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’nın tarihi dokunun zarar görmemesi amacıyla buhar makinesi, saf aseton ve boya sökücü özel sıvı kullanarak iki ayda temizlediği Ankara Kalesi, daha bir hafta geçmeden yine sprey boyalarla boyandı. İsminin baş harflerini kalp içine alındığı,  surlara yine ateş yakılarak zarar verildiği de göze çarptı.