BODER İngiltere'ye doğrudan uçuş istedi

Bodrumlu turizmciler, ilçenin geleneksel pazarı olan İngiltere ve çevresinden turist gelebilmesi için, bu ülkedeki kentlerden doğrudan uçuş olanağı sağlanması gerektiğini söylüyor.


Birkaç yıl önceye kadar Bodrum’a gelen turistlerin yüzde 75’ini Birleşik Krallık ülkelerinin vatandaşları oluşturuyordu. Şu an bu oran yüzde 40’lara kadar düştü. Bodrumlu turizmcilere göre bu gerilemede yurtdışından direkt uçuşların kesilmesinin de etkisi var. Aktarmalı uçuşlarda maliyetin ve yolculuk süresinin artmasının gelmek isteyen turistleri de caydırdığını belirten Bodrum Turistik Oteller ve İşletmeciler Derneği (BODER) Yönetim Kurulu Başkanı Halil Özyurt, Avrupa’daki 8-10 kentten Bodrum’a direkt uçuş olanağı sunulması halinde, pazarda çok ciddi hareket olacağını bildirdi.
15 Temmuz darbe girişiminin özellikle iç pazarı çok etkilediğini belirten Halil Özyurt "Bodrum önemli bir marka ve iç pazardan da çok talep görüyor,” dedi.

Bodrum’da turizm sektörünün 2016’yı 2015’e göre yüzde 33-35 düşüşle kapattığına işaret eden Özyurt, şunları söyledi:

“Bu sezonun daha iyi geçmesi için yerel dinamikler olarak yurt içi ve dışında fuarlara katılıyoruz. Bu sene yurtdışında 30 dolayında fuara katıldık. Avrupa’daki hemen her fuarın yanında, artık Hindistan, Çin, Kazakistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Arap ülkelerindeki fuarlara da önem veriyoruz. Bu sene Haziran ayında İran’daki fuarda Bodrum’u tanıtacağız. Yurtiçinde İstanbul ve İzmir’de sektörün 2 büyük fuarında yerimizi aldık. Bu yıl ayrıca Bodrum’un bir TIR projesi var. Geçtiğimiz günlerde yola çıkan Bodrum TIR’ı 65 günde Türkiye’nin her bölgesinde toplam 30 şehir gezecek”

Tanıtım çalışmalarının amacına ulaşabilmesi için Bodrum’a yurt dışından doğrudan uçuşların konmasının şart olduğunu bildiren Özyurt, şunları ifade etti:

“6-7 sene önceye kadar Bodrum’a gelen turistlerin yüzde 75’ini İngiltere, İskoçya, Galler, İrlanda gibi Bileşik Krallık ülkelerinin vatandaşları oluşturuyordu. Şimdi bu oran yüzde 40’lara geriledi. Bu bölgeden 550 bin kişi gelirken, geçen sene ancak 165 bin misafir ağırladık. Rakam bu yıl daha da düşecek. Çünkü Avrupa ile gerilen ilişkiler ve komşularımızdaki terör olayları nedeniyle tur operatörleri direkt uçuşlarını azalttılar. THY'ye hangara çektiği uçaklardan bazılarıyla bu destinasyonlara direkt hatlar kurması için açık mektuplar yazdık, görüşmelerde bulunduk. Bizi umutlandıran geri dönüşler aldık ama resmi bir yazı gelmedi.”

3-4 yıl önce bazı özel havayolu şirketleri ile belli başlı hedef pazarlara yönelik paket tur orlar yaptıklarını aktaran Özyurt, şöyle konuştu:

“Benzer bir çalışmayı THY ile yapmak istiyoruz. THY’nin Bodrum’dan yurtdışına hiç direkt seferi olmadı ama özel havayolu şirketlerinin seferleri ve charter uçuşları oluyordu. Edinburgh, Glasgow, Dublin, Londra, Manchester, Amsterdam, Brüksel, Paris, Stokholm koltukları doldurabileceğimiz yerler. Bodrum turizmi yaşayan bir kasaba. Burada turistler otele kapanmıyorlar. Bodrum’u bilen mutlaka buraya gelir. Tek gereken bunun için olanak sağlanması. Bugün örneğin Dublin’den Bodrum’a gelebilmek için Londra ve İstanbul aktarmalı 3 uçak değiştirmeniz lazım. Bu da 100 sterline 3.5 saatte geleceğiniz yere, 500 sterline 36 saatte gelmeniz demek. Türkiye’yi, Bodrum’u çok seven biri için bile bu yol ve masraf caydırıcı oluyor.”

"THY de yurt içinden direkt uçuş koysun"

THY’nin de Bodrum’a yurt içinde çeşitli kentlerden direkt uçuşlar koymasını beklediklerini ifade eden Özyurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şu an sadece İstanbul’dan direkt sefer var. Bodrum iç pazar için de en önemli turizm markalarından. Geçen sene darbe girişimi olmasaydı iç pazar bizi çok rahatlatacaktı. Türkiye’nin cari açığının önemli bir bölümünü kapatan, 40’a yakın sektörü etkileyen turizm için en önemli destek turistin getirilmesi olacaktır. Biz hizmet sektörüyüz. Olmayan insana hizmet sunamayız.”

Dünya