Booking.com karara itiraz edecek

Türkiye'deki faaliyetlerin durdurulmasına yönelik mahkeme kararına ilişkin olarak bir açıklamaa yayınlayan  Booking.com, Türkiye'deki tüm faaliyetlerinin yasal olduğunu ve karara itiraz edileceğini duyurdu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)'nin haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açılan davada online rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti.

booking.com, İstanbul 5. Asliye Mahkemesi'nce verilen ara karara itiraz edeceklerini, Türkiye'deki tüm faaliyetlerinin yasalara uygun olduğunu açıkladı. Şirket, ayrıca Türk müşterilerilerin yakın zamanda tüm servisleri tekrar kullanmaya başlayacağını bildirdi.

"Türkiye'deki yasalara uygun hareket ediyoruz"

Mahkeme kararı sonrası şirketin Avrupa'daki operasyonlarını yöneten Hollanda merkez ofisi durumu DÜNYA'ya değerlendirdi. Şirket adına açıklama yapan yetkililer öncelikle verilen karara katılmadıklarını ve Türkiye'deki yasalara her zaman uyduklarını ifade etti.

Şuanki durumda Türk kullanıcılar için siteyi tamamem kapatmalarının gerekmediğini belirten yetkililer, bir Türk müşterinin yurt dışı seyahati için siteyi kullanabileceği gibi Avrupalı bir turistin Türkiye'ye gelmek için de siteyi kullanabilceğinin altını çizdi.

Booking.com Medya Departmanı'nın konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Karara itiraz edeceğiz"

"Biz Türkiye'de verilen karara katılmıyoruz. Türkiye'deki tüm faaliyetlerimiz Türkiye'nin yasalarına uygun yürütülmektedir. Bu çerçevede itiraz haklarımızı kullanacağız. Bir online rezervasyon sitesi ve teknoloji geliştiricisi olarak Türk müşterilerin tüm dünyada açık ve seffaf şekilde konaklama seçeneklerine ulaşmasına ve bunları kıyaslamasına imkan tanıyoruz. Bu sürecin bizim açımızdan olumlu sonuçlanacağına güçlü bir biçimde inanıyoruz. Türk müşterilerimiz yakın zamanda tüm servislerimizin keyfini tekrar yaşamaya başlayacak."