"En büyük zararı şehir otelleri gördü"

Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulmasını değerlendiren POYD Başkanı Duran "Bu işte en büyük zarar şehir otellerine, küçük otellere geldi," dedi.Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Duran, booking.com'un faaliyetlerinin kısıtlanmasının en çok şehir otelleri ve küçük otelleri etkilediğini söyledi. Duran, büyük otellerin pazarlama imkanının bulunduğunu ancak küçük otellerde bu imkan olmadığını ifade etti.

Duran, yaptığı açıklamada yerli turistte erken rezervasyon rakamlarının çok iyi gittiğini bildirdi.

Geçen yıl erken rezervasyon kapsamında 4,5-5 milyon rakamına ulaşıldığını anımsatan Duran, "Biz bu sene erken rezervasyonun en az 1 milyon daha artmasını bekliyoruz." dedi.

Duran, Türk halkının her geçen gün erken rezervasyonla cebine görünmeyen bir parayı koyduğunu anladığına işaret ederek, "Bin liralık bir seyahati yüzde 50 indirimle 500 liraya alırken, seyahati yaklaştıkça bin liradan alınca, insanlar bunu gördü ve kendilerini buna göre planlamaya başladılar." diye konuştu.

Duran, bu yıl iç pazarın hareketli olacağına inandıklarını söyledi.

"Faaliyetlerinin kısıtlanması bizi etkiledi"

Hakan Duran, online otel rezervasyon portalı Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetlerinin kısıtlanmasının kendilerini etkilediğini dile getirdi.

Şehir otelciliğinde portal üzerinden rezervasyonun önemli bir konu olduğunu bildiren Duran, İstanbul gibi büyük kentlerdeki şehir otellerine gelen rezervasyonların yüzde 75'inin bu tür hatlar üzerinden geldiğini anımsattı.

Duran, Antalya'daki şehir otellerine gelen rezervasyonun ortalama yüzde 45'inin online kanaldan geldiğini, bunun da yüzde 75'inin Booking.com'dan üzerinden olduğunu ifade etti.

Misafirlerin öyle de ya da böyle, bir yerlere gittiğini bildiren Duran, beş yıldızlı otellerin pazarlama bütçeleri olduğunu ancak küçük otellerin çok büyük pazarlama güçleri olmadığını, bu nedenle online kanallar üzerinden etkin olmaya çalıştıklarının altını çizdi.