Canyon Ranch lüks otelini otelini kapatıp gitti

Hollanda ile çıkan siyasi tartışma, Almanya ile süren problemler, Rusya ile düzelemeyen ilişki turizmde taşları yerinden oynatmaya devam ediyor. 


Hatırlayacağınız gibi Alman otelcilik devi Steigenberger’in yanısıra ABD merkezli Edition Hotels’in Türkiye’deki bazı operasyonlarını kapattığını duyurmuştuk.

İşte bu lüks otel zincirlerine bir dev daha eklendi. ABD’li Canyon Ranch’dan söz ediyorum… Jet sosyetenin uğrak markası Canyon Ranch, Milas- Kaplankaya’da
ultra lüks otelini geçen yıl temmuz ayında açmıştı.

250 milyon dolara inşa edildi

250 milyon dolarlık yatırımla hizmete giren otel, ABD dışında markanın ilk küresel operasyonuydu. Projenin otel bölümü olan 141 odalı Canyon Ranch Wellness Resort, 1 Temmuz’da kapılarını açmış, ilk etabı biten 76 villa ise haziranda teslim edilmişti.

Bu ultra lüks villalar 1 ila 6 milyon dolara satışa çıkmıştı. İşte o dev, bir yıl geçmeden Türkiye’den çekilme kararı aldı. 1 Mayıs’tan itibaren Canyon Ranch’in Türkiye’den ayrılacağı haberi ise şirketin CEO’su Susan Docherty’den geldi.

Yıllarca otomotiv endüstrisinde üst düzey yöneticilik yapan Docherty “Türkiye muhteşem bir yer. Dürüst olmam gerekirse kalbim Türkiye için ağlıyor. İki yıl bu proje için sürekli Türkiye’ye gittim. Çok güzel bir doğası var ancak Türkiye, yaşadıklarını hak etmiyor. Türkler bu olanları hak etmiyor. Turizm ve seyahat sektörü büyük yara aldı” diyerek Türkiye’den çıktıklarını anlatıyor.

GM'in 109 yıllık tarihinde ilk kadın başkan Yardımcısı olan ve Avrupa Bölgesi'ni bir dönem yöneten Susan Docherty’nin CEO’luğunu yürüttüğü Canyon Ranch, 1979'da kuruldu.

Kerim Ülker / Dünya