Çikolata kokan ülkeler

Bu ülkelerden çikolata yemeden dönerseniz çok üzülürsünüz. İsviçre'den Belçika'ya kadar çikolatasıyla ünlü ülkeler belirlendi.


Çikolata pek çoğumuzun karşı koyamadığı lezzetler arasında. Kakao ve sütün birleşiminden oluşan bu enfes tat yıllardır insanlığa mutluluk veren bir karışım.

Çikolata çoğu zaman kalorisi yüksek bir atıştırmalık olarak görülse de kaliteli ve bol kakaolu çikolatanın vücuda pek çok yararı mevcut. Dünya üzerinde belirli ülkelerde yıllardır büyük bir titizlik ve ustalıkla üretilen çikolata uzun yıllar boyu damaklarımızı lezzetlendireceğe benziyor.

Çikolatasıyla ünlü ülkeler şöyle sıralandı:

Belçika
Çikolata denilince akla gelen ilk ülkelerden biri olan Belçika’nın enfes çikolata çeşitleri 17. yüzyıldan beri adından övgü ile söz ettiriyor. Sayısız çikolata çeşidine ev sahipliği yapan başkent Brüksel ayrıca waffle yemek için de en ideal şehirlerin başında geliyor.

İspanya
Çikolatayla Avrupa İspanya'nın sayesinde tanıştı. Barselona çikolata dükkanları ve şirin bir çikolata müzesine ev sahipliği yapan bir şehir. Ayrıca çikolata üretimi için ilk makine icadı da İspanya'da yapılmış. İspanya'da çikolata hakkında bilgi edinebileceğiniz pek çok kurs da düzenleniyor.

Fransa
Dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Fransa tatlı ve çikolata yapımında iddialı. Çikolata çeşitleri konusunda bol seçeneğe sahip olan Fransa ayrıca leziz krep ve pancake gibi çikolatalı tatlılar deneyebileceğiniz yegane ülkelerin başında geliyor.

İsviçre
İsviçre çikolatası en ünlü ülkelerden biri. Dünyaya mal olmuş birçok çikolata markasına ev sahipliği yapan İsviçre, konsept çikolata dükkanlarının da en fazla olduğu ülkelerden birisi. İsviçre seyahatinde bavulunuzda en lezzetli çikolatalar için yer açmayı unutmayın.

İngiltere
İngiltere değişik çikolata çeşitleri ile tanınıyor. 18'inci yüzyılda lüks bir tatlı olarak kabul gören çikolata bugün İngilizlerin en sevdiği ve sıklıkla tükettiği yiyeceklerden birisi. İngilizler yılın belirli dönemlerinde çikolata festivalleri ve eğlenceler düzenleyerek çikolataya doyuyor.

Meksika
El yapımı ve özel çikolata çeşitleri ile öne çıkan Meksika, tarçınlısından bademlisine fıstıklıdan krokanlı çikolatalara kadar birçok çeşitte çikolatayı bulabileceğiniz bir ülke. Meksika'da meyveli çikolataların tadına da bakmadan dönmeyin. Fotoğraftaki çikolatalar “Ölüler Günü” için özel olarak üretiliyor.

ABD
ABD onlarca çeşit çikolatayı bir arada bulabileceğiniz bir ülke. Ünlü çikolata markalarının çıkış noktası olan ABD, gelenekselden moderne pek çok seçeneğe kolaylıkla ulaşabileceğiniz ülkelerden biri.