Dünyadan 14 güzel doğal havuz

Dünyanın en güzel havuzlarının tabiattan çıktığını gösteren bu havuzlar dünyanın ne kadar güzel olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. 


Dünyanın dört bir köşesine dağılmış pek çok ülkede doğal olarak inşa edilmiş harika havuzlar var. İşte dünyadaki en güzel doğal oluşumlu 14 havuz...

Dünyanın en güzel havuzlarının tabiattan çıktığını gösteren bu fotoğraflar dünyanın ne kadar güzel olduğu bir kez daha kanıtlıyor. Dünyanın dört bir köşesine dağılmış pek çok ülkede doğal olarak inşa edilmiş harika havuzlar var. İşte dünyadaki en güzel doğal oluşumlu 14 havuz.

Blue Lagoon / İZLANDA
İzlanda'daki Blue Lagoon diğer adıyla Mavi Göl, peri masallarını andıran bir yer Bu göl The Secret Life of Walter Mitty adlı filmin çekildiği mekanlardan biri.
Adeta peri masallarından çıkmış bir görüntüye sahip olan göl, filmle birlikte popüler olmuş. Her yıl binlerce turist buraya akın ediyor.

Calanque d'En Vau, Cassis / FRANSA
Muhteşem bir manzarası olan bu yer her yaz daha çok turist çekmekte. Fransa'da ulusal bir parkta bulunan Calanque d'En Vau bu yazın favori yerlerinden.

Cenote Ik Kil / MEKSİKA
Meksika'daki tabiat harikası Cenote Ik Kil, eşsiz bir güzelliğe sahip ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor.
Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda, Valladolid ve Mérida arasında yer alan, Chichen Itza adında bir Maya kenti var.
Bu Maya şehrinin yakınlarında Ik Kil Arkeoloji Parkı yer alıyor. Bu parkın içinde bulunan ve doğal olarak meydana gelmiş 'Cenote Ik Kil Doğal Çukuru' görenleri büyülüyor.

VictoriaŞelaleleri / ZİMBABVE
Viktorya Şelaleleri dünyanın en görkemli şelalelerinden... Zambezi Nehri'nin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunan şelaleler yaklaşık olarak 1,7 kilometre genişliğinde ve 128 metre yüksekliğinde. İskoç Kâşif David Livingstone şelaleleri 1855'te ziyaret etmiş ve Kraliçe Victoria'nın anısına Victoria Şelaleleri ismini vermiş. Şelale zaten yöresel olarak Mosi-oa-Tunya yani 'gürleyen duman' diye anılıyor. Üzerinde hiç kaybolmayan bir gökkuşağı olan Victoria Şelaleleri Güney Afrika'nın en önemli turist çeken noktalarından. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanlarından biri.

Erawan Şelalesi / TAYLAND
Tayland'ın en önemli turistik bölgelerinden biri Erawan Şelaleri... Yedi kattan oluşan bu şelalelerin oluşturduğu havuzlarda yüzme imkanı da var.

Giola / YUNANİSTAN
Yunanistan'ın Thassos adasında bulunan bu yer, dünya üzerinde ki çok az sayıda olan doğal oluşumlardan birisi... Görenleri büyüleyen Giola Gölü, komşu ülke Yunanistan'a gidenlerin kesinlikle gidip görmesi gereken bir yer.
Yunanistan'ın doğal güzellikleri ile ünlü Thassos Adası, şirin plajları ve masmavi sularıyla binlere turist çekiyor.
Denizden kayalarla ayrılmış olan ve berrak suyuyla içinden hiç çıkmak istemeyeceğiniz Giola Gölü, sıra dışı bir gezi isteyenler için birebir.

Havasu Şelalesi / ABD
Havasu Şelalesi, ABD'nin Arizona eyaletindeki Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nda yer alıyor. Şelalenin döküldüğü yerde bir sürü havuzcuk var. Ayrıca çevrede kamp da kurabiliyorsunuz.
Ama yöreye yürüyerek ulaşmak hiç kolay değil. Hualapai Hilltop adlı park alanından 16 kilometrelik uzun bir yürüyüş yapılması gerekiyor. Eğer çok fazla yürüyemem diyorsanız Supai Kızılderili köyüne helikopterle gelip, kalan 2-3 kilometrelik yolu atla tamamlayabilirsiniz.

Kuang Si Şelalesi / LAOS
Kuang Si Şelalesi'nin bulunduğu bölge muhteşem doğal manzarası, mağaraları ve şelaleleriyle ziyaret edilmeyi bekliyor.
Masmavi sularıyla harika bir atmosferi olan Kuang Si Şelalesi her yıl turistlerin akınına uğruyor.

La Fortuna Şelalesi / KOSTA RİKA
Kosta Rika'nın dünyanın en mutlu ülkelerinden biri... La Fortuna Şelalesi de Kosta Rika'nın La Fortuna bölgesinde yer alıyor. Şelale 70-75 metre yüksekliğinde ve büyüleyici güzellikte bir ormanın içinde yer alıyor.

Pamukkale Travertenleri / TÜRKİYE
Pamukkale Türkiye'nin Ege Bölgesi'nde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri Vadisi'nde yer alıyor. Her yaz turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden. Pamukkale UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alıyor. Pamukkale Travertenleri görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları, romatizma, sindirim, solunum, dolaşım ve deri rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Kauai Kraliçe Banyosu / HAWAİİ
Mavinin harika tonlarına sahip Kauai Kraliçe Banyosu olarak bilinen bu yer Hawaii'de yer alıyor.
Her yıl turistlerin akınına uğrayan Kauai Kraliçe Banyosu bu yazın gözde yerlerinden biri.

Peri Havuzları / SKYE ADASI
İskoçya'nın Skye Adası'nın üzerinde yer alan kayalık ve şelalerden oluşan Peri Havuzları herkesin hayatı boyunca mutlaka bir kere görmesi gereken yerlerden...

To Sua Okyanus Oyuğu / SAMOA
Yemyeşil bir doğanın orta yerindeki bu çukurda hayatınızın en romantik dakikalarını geçirebilirsiniz. Samoa'daki To Sua Okyanus Oyuğu maviyle yeşilin en güzel tonlarına sahip bir yer.
30 metrelik bu çukur yeraltı kanallarıyla okyanusa bağlı. Çukurdaki tropik balıklar ve beyaz kumdan oluşan tabanı görenlerde cennetteymiş hissi bırakıyor.

Myvatn Doğal Banyosu / İZLANDA
Myvatn eşsiz bir doğal bir ortam sunuyor. Yürüyüş yolları ile geniş açık alanlar volkanik püskürmeler harika bir manzara oluşturuyor.