Dünyanın çok ziyaret edilen ilk 10 ülkesi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün açıkladığı listede yer alan ülkeler dünyanın çok turist ağırlayan ve sıklıkla ziyaret edilen ilk 10 ülkesi. 


Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, dünyanın çok turist alan ülkelerini açıkladı.

Türkiye'nin de aralarında olduğu dünyanın çok ziyaret edilen ilk 10 ülkesi şöyle sıralandı:

 1- Fransa
Fransa'nın başkenti Paris, ülkeye büyük bir turist kitlesi kazandırıyor. 84,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilen ülkenin şehir mimarisi, parfüm kokan sokakları, cafeleri ziyaret etmek için birkaç nedenden bazıları.
Son dönemde meydana gelen terör saldırıları Fransa'nın turist kaybına uğramasına neden olmuştu.

 2- Amerika Birleşik Devletleri
Çoğu insan Amerikan kültürünü dizilerden, filmlerden, kitaplardan ve şarkılardan takip ediyor. Bununla yetinmeyen 77,5 milyon kişi ise Amerika'yı ziyaret ediyor. 77,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Amerika Birleşik Devletleri listenin üst sıralarında yer alıyor.
Çölleri, dağları, köprüleri, sahilleri ve şehir hayatı Amerika'yı önemli kılan özelliklerden.

 3- İspanya
Dünyanın  çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi olan İspanya'yı Birleşmiş Milletler'in açıklamasına göre 68,2 milyon turist ziyaret etti. "Bu ülkeyi bu kadar özel kılan ne?" diye sorarsanız "Tarihi yapısı" diye cevap alırsınız.
Elhamra Sarayı, Park Güell, İbiza, Camp Nou, La Nambra gibi pek çok yer İspanya'nın en çok turist çeken yerlerinden bazıları.

 4- Çin
Dünyanın  hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Asya ülkesi Çin, aynı zamanda dünyanın eski medeniyetlerinden biri. 56,9 milyon yabancının ziyaret ettiği ülke doğal güzellikleriyle bir cazibe noktası.
Çin Seddi, İpek Yolu, Toprak Askerler, Yazlık Saray, Batı Gölü, Cennet Tapınağı, Ming Mezarları Çin'de görüllmesi gereken önemli yerler.

 5- İtalya
Rönesans’ın ve Roma İmparatorluğu’nun doğum yeri olarak anılan İtalya tarihi yapılarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. 50,7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen İtalya, listenin üst sıralarında yer alıyor.
Espresso, pizza ve operasıyla meşhur olan ülkede Pisa Kulesi, Kolezyum, Floransa Katedrali, Mavi Mağara gibi pek çok yer turistler için başlıca çekim merkezleridir.

 6- Türkiye
Avrupa ve Asya’yı birleştiren İstanbul'un tarihi birçok yabancı kitapta, filmde ve dizide yer işleniyor. Öyle ki sırf İstanbul üzerine bile filmler çekiliyor, kitaplar yazılıyor.  39,5 milyon kişinin gezdiği Türkiye çok ziyaret edilen ülkeler listesine girdi.
Türkiye'de Sultanahmet Camisi, Ayasofya, Selimiye gibi birçok ünlü yer ziyaret ediliyor. İstanbul dışında Kapadokya, Pamukkale, Safranbolu gibi yerler de ziyaret ediliyor.

 7- Almanya
Türkiye'den birçok gurbetçinin yaşamını sürdüğü Almanya'yı 35 milyon ziyaretçi gezdi. Eğlencenin merkezi olarak bilinen Almanya, Oktoberfest sayesinde turistleri kendine çekiyor.
Almanya'nın 20. yüzyıldaki trajik tarihi turistleri Almanya'ya çeken bir diğer unsur. Kara Ormanlar ve Alpler, Neuschwanstein Kalesi gibi yerler Almanya'nın  çok gezilen yerleri arasında yer alıyor.

 8- Britanya
Şimdiye kadar en fazla 34,2 milyon turistin gezdiği Britanya, İrlanda'nın doğusunda yer alıyor. Ayrıca insanlığın kurduğu en büyük imparatorluk olan British Empire'ın temellerinin burada atıldığı biliniyor.
Yerel barları, ışıklı geceleri, özel mimarisi ve turistlik mekanlarıyla Britanya'yo turistler tercih etmeye devam ediyor.

 9- Meksika
Yıl içinde 32,1 milyon yabancının ziyaret ettiği Meksika turizm sektöründe önemli bir yere sahip. Turistler Meksika'yı bembeyaz ve ince kumsalları nedeniyle ziyaret etse de ülkede daha bir sürü ziyaret edilebilecek yer var.
Tulum’daki Maya Harabeleri, tropik ormanlar, Chiapas Tepeleri ve İspanyol Koloni Mimarisi Meksika'da çok turist çeken yerlerden birkaçı.

10- Rusya
Geçen yıl 31,3 milyon yabancı turistin gittiği Rusya bu yıl da ziyaretçi sayısını korumaya devam ediyor. Tolstoy ve Dostoyevski gibi ünlü edebiyatçıların doğum yeri olarak bilinen Rusya, tarihi dokularıyla dikkat çekiyor.
Trans Sibirya Demiryolu, St. Petersburg’un zengin mimarisi ve Kızıl Meydanı ile Moskova Rusya'nın çok çok ilgi gösterilen yerlerinden bazıları.