Edirne’yi Keşfet gezisi

Hürriyet gazetesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Edirne Belediyesi'nin işbirliğiyle Edirne’yi Keşfet gezisi düzenlendi. Hatay, Aydın, Mersin, Gaziantep ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden sonra Keşfet turlarının altıncısı Edirne’ye gerçekleştirildi. Tarihinden yemeklerine, yaşam kültüründen ekonomisine Edirne’nin dinamikleri Hürriyet gazetesinin güçlü yazar kadrosunca ele alındı.

Üç gün süren ‘keşfet’ turuna katılan Hürriyet yazarları ve seyahat acenteleri bando takımının çaldığı eğlenceli müziklerle tarihi belediye binasında karşılanırken, organizasyon boyunca Edirne karış karış gezildi. Belediye Başkanı Recep Gürkan tura katılanlara Edirne’yi anlattı.

Gezinin son gününde Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Tayyip Özdurmaz, Emniyet Müdürü Adnan Armağan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ve Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ’nın da katıldığı bir toplantı düzenlendi.

"Dünya öğrenmeli"

Restore edilen tarihi elektrik fabrikası binasında gerçekleştirilen törende konuşan Edirne Valisi Günay Özdemir, yapılan organizasyonun Edirne için çok anlamlı olduğunu ifade etti.

Edine’yi anlamak ve tanımak için Edirne’de yaşamak gerektiğine dikkati çeken Vali Özdemir, şunları söyledi:

“Hürriyet ve TÜRSAB bu üç gün boyunca Edirne’de yaşayarak bunu çok iyi anlattı. Edirne’nin geçmişten gelen sosyal birikimini fark ettiler. Edirne tarih boyunca medeniyetlere ev sahipliği etmiş ve burada farklı medeniyet ve kültürler kurulmuştur. Osmanlı dönemiyle ilgili 1912’de Edirne’nin özellikle merkez nüfusunun tespiti var. Bu tespite göre, Edirne’de 45 bin Müslüman yaşıyor, 40 bin Rum yaşıyor, 10 bine yakın Ermeni, 10 bine yakın Yahudi, 10 bin civarında da farklı inanç ve düşüncedeki insanlar yaşıyor. Yani Edirne farklı inanç ve düşüncedeki insanların ortak yaşama kültürünü oluşturduğu ve bu ortak yaşama kültürünü de hukuki ve sosyal düzenlerle korunduğu bir il olmuştur. Burada örnek bir yaşam biçimi oluşturulmuş. Bir millet ortak yaşama kültürü oluşturursa orada mutluluk ve huzur vardır. Avrupa Birliği ortak yaşama kültürünü kaybetmeye başladı. Problemler yaşanıyor. Dünyanın Edirne’den öğreneceği çok şey var. Edirne bu yönüyle bölgeye ve dünyaya tanıtılmalı. Edirne birlikte yaşamaya devam eden bir toplum var. Bu anlayışa dünyanın ihtiyacı var. Edirne bunu başarmış bir il. Ancak Edirne bu yönüyle çok bilinmiyor. Dünya çok kültürlülüğü yönetemezse çok ciddi sıkıntılar yaşayacak”

"Hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz"

Hürriyet gazetesi ile acentelere Keşfet gezisine katıldıkları için teşekkür eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, şunları söyledi:

“Eksiğiyle, fazlasıyla Edirne’yi tanıtmaya çalıştık. Hürriyet’ten ve seyahat acentelerinden bir isteğimiz var. Biz Edirne olarak kayırmacılık, torpil istemiyoruz. Sadece Edirne’nin hakkının teslim edilmesini istiyoruz. Edirne’ye objektif gözlerle bakılmasını istiyoruz. Bu şehir geçmişteki yaşam kültürüyle, dokusuyla, insanıyla, havasıyla, suyuyla, toprağıyla gerçekten ilgiyi ve sevgiyi hak ediyor. Biz Edirne’ye gerçek anlamıyla, aşkla bağlı olarak çalışıyoruz. Edirne huzur ve barış kenti. Edirne’de biz hep birlikte çalııyoruz. Edirne tarihten aldığı misyonuyla, huzurun sevginin, saygının, kültürün bir arada olduğu en güzel örneklerden biri konumunda. Bu huzuru birlikte sağlayan şehrin tüm yöneticilerine sde çok teşekkür ediyorum.”

"Aslına uygun yaptık"

Tarihi elektrik binasını restore ettikten sonra binada düzenlenen ilk etkinliğin ‘Keşfet’ organizasyonu olduğunu belirten Başkan Recep Gürkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açılışını yapmış olduk. Edirne’nin elektrik ihtiyacını karşılamak için 1931 yılında İtalyanlar tarafından yapılmış bir bina. Elektrik şebekesi olmadan üretilen elektrik evlere bu binadan elektrikler ulaştırılmış. Buradaki büyük jeneratörlerin taşınması sonrası bakım atölyesi olarak kullanılmış. 2015 Temmuz’da restorasyona başlandı. Daha yeni bitti. Edirne Belediyesi nikah salonu ve kültür merkezi olarak hizmet verecek. Atölye odalarında el sanatları kursları açılacak. Her şeyi aslına uygun yapmak istedik. Tüm salondaki çinilerin aynı olması için Kütahya’da 4 ay çiniler üretildi. Amacımız tarihin yolculuğunda bir kırılma yaşanmamasıydı.”

Türkiye’nin geleceğinde turizmin yeri

Turizmin Türkiye’nin geleceğinde etkin rol oynayacağını bildiren TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ise turizmin Türkiye’nin önünü açacağını, birlik, beraberlik ve beraber yaşama kültürünü barış sektörü turizmin gerçekleştireceğini söyledi.

Türkiye’nin birlikte yaşamayı öğrendiğini, bunun çok önemli olduğunu kaydeden Başaran Ulusoy, şöyle konuşştu:

“Edirne’ye moral ve enerji vermek için geldik. Biz moral ve enerji bulduk. Kültür hazinesi bakımından çok önemli olan bu ilimiz aslında yaşam kültürü açısından çok daha fazla değer sahip. Edirne’yi Keşfet organizasyonu ile sokak sokak gezildi. Ancak Edirne keşfedilemez. Yaşanarak öğrenilebilir. Öyle büyük ve güçlü bir kültürel mirasa sahip. Ayrıca Başkan Recep Gürkan da ilk günden itibaren ekibi bir dakika yalnız bırakmadı. Sürekli ekibin yanında yer aldı”

Edirne farkı

Keşfet turlarının altıncısının gerçekleştirildiğine işaret eden Başaran Ulusoy, şunları ifade etti:

“Bundan sonra da bu turlar yapılmaya devam edecek. Ancak bir sonraki turlarda Edirne’ye gelen herkes, ‘Burası da Edirne’deki gibi mi olacak’ diye soracak. Hürriyet gazetesi ile birlikte çok doğru bir iş yapıyoruz. Çünkü Türkiye’nin geleceği turizmdir. Ancak daha fazla tanıtım yapılması gerekiyor. Bizlerin bu işlere daha çok destek vermesi gerekiyor. Gittiğimiz kentlere bizden sonra turlar düzenlenmeye başladı. Buradan da anlaşılıyor ki doğru bir iş yapılıyor. Bu hem gittiğimiz ile hem de Türkiye’nin gelişimine katkı sağlayan bir organizasyon.”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne girmeye aday olduğunu, ancak Türkiye’nin birlikte yaşamaya çok önceden başladığını bildiren Başaran Ulusoy, konuşmasını  “Bize vize koyanlar beraberliğimizi görmesi lazım. Bize vize koyanlar bir gün kendilerine vize konulacağının hesabını yapmalılar. Bir gün gelecek biz onlara vize koyacağız. Bunu sağlamak için beraber yürüyeceğiz, beraber koşacağız,” diye sürdürdü.

Edirne stratejik bir noktada yer alıyor

Keşfet gezileriyle gidilen ili en güzel şekilde anlatma ve tanıtmanın amaçlandığını ifade eden Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bilâ, şunları söyledi:

"Türkiye’nin turizm hareketini bu organizasyonlarla güçlendirmeye çalışıyoruz. Gittiğimiz ilin kamuoyunda sesi olmayı amaçlıyoruz. ‘Keşfet’ organizasyonlarının ardından çıkardığımız gazetede o ilin sorunlarına eğiliyor, yazarlarımızın gözünden o ilin anlatılmasını sağlıyoruz. Seyahat acenteleri ile birlikte yaptığımız ‘keşfet’ yolculuklarının ardından aldığımız geri dönüşler de bizleri memnun ediyor. Organizasyon esnasında Hürriyet gazetesi ve yazarlarımızın yaptığı sosyal medya paylaşımları da binlerce beğeni alıyor. Her alanda gittiğimiz ilin tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”