Elazığ'da trenle tarihe nostaljik yolculuk

Elazığ’da, Harput-Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu etkinliği kapsamında yaklaşık bin 500 kişi trenle Palu’ya giderek tarihi yerleri gezdi.Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca desteklenen, Elazığ Valiliği öncülüğünde Palu Kaymakamlığı, Palu Belediye Başkanlığı ile Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizesinde Harput- Palu Kültür Yolu Tren Yolculuğu Projesi etkinliği gerçekleştirildi.


Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı etkinlik Elazığ tren garında belediye mehteran takımının konser vermesiyle başladı.


Daha sonra vatandaşlar trenle ilçeye gidip, tarihi ve turistik mekanları gezerek bilgiler aldı. Palu Kalesini gezen vatandaşlar burada uçurtma uçurdu.


Palu’nun önemli tarihi turistik merkezlerden biri olduğunu söyleyen Kültür Turizm İl Müdürü Ahmet Demirbağ, etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi:


“Harput Palu Kültür Yolu Buluşması ‘ çerçevesinde böyle bir etkinlik düzenledik. Umuyorum önümüzdeki yıllarda düzenlemeler çok daha aktif çok daha katılımcılı bir şekilde gelişecektir. Tarihimize ışık tutacak bu tür yolculuklar bizim için çok değerlidir.”


Gün boyu devam eden gezinin ardından ziyaretçiler tekrar trenle Elazığ’a döndü.


Etkinliğe, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Kültür Turizm İl Müdürü Ahmet Demirbağ, Palu Kaymakamı Mehmet Öztürk, Belediye Başkanı Mehmet Sait Dağoğlu ile bazı kurum müdürleri de katıldı.