Halfeti'ye yüzen otel geliyor

Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde bir girişimci, Birecik Barajı'nın inşaatı sırasında bir bölümü su altında kalan yörede, tasarımını tamamladığı Yüzen Oteller Projesi ile Fırat Nehri güzergahına farklı bir turizm alternatifi kazandırmaya hazırlanıyor.


Türkiye'nin geniş havzaları arasında yer alan Fırat Nehri'nin bölge turizmine daha fazla katkı sağlaması amacıyla hem devlet imkanları hem de müteşebbislerin aracılığıyla yatırımlar gerçekleştiriliyor.

Fırat Nehri yüzen otellerle hareketlenecek

Bölgede tarihi taş evler ve doğal güzelliklerin arasında süzülen, roman ve dizilere konu olan Fırat Nehri'nde yolculuğa çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistler için proje geliştirildi.

İlçede turizm alanında yatırımlara girişen Salih Kurt, daha önce Hollanda'da gördüğü su üzerinde hareket edebilen evlerden etkilenerek Türkiye'ye döndüğünde 30'ar metrekarelik tekneler üzerine ahşap odalar tasarladı.

Projeyi kendi imkanlarıyla gerçekleştirirebilmek için girişim başlatan Kurt, Birecik Barajı'nın inşaatı sırasında beşte ikilik bölümü sular altında kalan, "Mikroklima" iklimi ve doğal güzelliğiyle dikkati çeken sakin şehir ağındaki Halfeti kıyılarında farklı bir turizm konsepti oluşturmayı amaçlıyor.

İlk adımda 12 tekne üzerinde tasarlanan odaların, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve DSİ'ye projenin onaylanması halinde yaz tatilinden itibaren hizmete alınması öngörülüyor.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Salih Kurt, her geçen yıl yurt içi ve dışından ziyaretçilerin bölgeye daha fazla ilgi göstermeye başladığını söyledi.

Ziyaretçilerin bölgeyi daha fazla keşfetmesini istediklerini belirten Kurt, bu amaçla mevcut turizm yatırımlarına farklı bir boyut kazandırma amacında olduklarını ifade etti.

Türkiye'de nehirlerde pek rastlanmayan yüzen otellerle ilgili proje hazırlayarak onaya sunduğunu anlatan Kurt, şöyle konuştu:

"Bu yıl turizm çok iyi geçecek, ilk katılımlar bunu gösteriyor.Sakin şehirde yüzen otel projesi geliştireceğiz. Oteller apart ve günübirlik şekilde kiraya verilebilecek ve güneş enerjisiyle çalışacak. Odalar tekne şeklinde olacak, konuklarımız Fırat Nehri üzerinde istediği yerde gezebilir ya da konaklayabilir."

Projenin maliyetinin yaklaşık 2 milyon lira olduğuna işaret eden Kurt, Türkiye'de ilk defa bu tür bir projenin faaliyete geçirileceğini söyledi.

Kurt, müşteriye oda servisinin ise uzaktan kumanda ve telsiz sistemiyle sağlanacağını bildirdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de nehir turlarının güzel ve keyifli gezilerin başında geldiğini söyledi.

Bölgede Atatürk Barajı ve Fırat Nehri gibi önemli su havzalarının yer aldığına işaret eden Çiftçi, Gaziantep ve Adıyaman ile yaptıkları iş birliğiyle bu potansiyeli daha fazla kullanmaya hazırlandıklarını bildirdi.

Bölgede feribot seferlerinin de düzenlenmesinin planlandığını anlatan Çiftçi, şöyle konuştu:

"Hem ulaşım hem turizm amaçlı yatırımları önemsiyoruz. İnsanların bu sıcak coğrafyada suyla buluşmalarını istiyoruz. Bölgede yapılacak Fırat turunu önemsiyoruz. Güzergahta çok güzel tarihi yerler var."

Hürriyet