İBB Sabancı’nın otel projesinden caydı

Merhum Sakıp Sabancı’nın kızı Sevil Sabancı’nın İstinye’deki eski binicilik tesislerinin yerine otel inşa etme isteğini geçen yıl kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) kararından caydı.

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin duyurduğuna göre Sevil Sabancı'nın başkanı olduğu Melisa Binicilik Turizm ve Dış Ticaret'in mülkiyetinde olan İstinye'deki 28 bin metrekarelik araziye otel inşa etmek için, 2010 yılından beri birçok girişim oldu.

Arazi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile İstinye Turizm Merkezi'nin sınırları içine alındı.

Ancak İBB, otel için izni 22 Temmuz 2016'da verdi. Plan değişikliğine göre araziye 9,5 metre yüksekliğinde, yani üç katlı turizm tesisi, bodrum katlarında ise restoran, bar, kafeterya yer alacaktı.

Ancak plan değişikliği söz konusu alanın Boğaziçi geri görünüm ile turizm alanının arasında yer alması ve diğer teknik nedenlerle yeniden değerlendirilmek üzere dokuz ay sonra tekrar Büyükşehir Belediye Meclisi'ne iletildi.

Nisan ayı meclis oturumunda durum değerlendirildi. Kurumlardan gerekli görüş alınmadığına karar verildi. Böylece erilen verilen otel izni geri alınmış oldu.