İtalyan restoranları mafyaya emanet

İtalyan Ziraatçiler Derneği, mafya örgütlerinin işlettikleri restoranları ekonomiye sızarak para aklamak için kullandıklarını açıkladı. 


Mafyanın tarım ve gıda sektörlerindeki toplam cirosu son bir yılda yüzde 30 artarak milyar euroya yaklaştı.

BBC'den Övgü Pınar, konuyla ilgili olarak şunları yazdı:

İtalya'da en az 5 bin restoranı mafya işletiyor

İtalya'da mafya örgütlerinin ülke genelinde en az 5 bin restoran işlettiği açıklandı.

İtalyan Ziraatçiler Derneği Coldiretti tarafından yapılan açıklamaya göre mafya örgütleri restoranları "legal ekonomiye" sızarak para aklamak için kullanıyor.

Açıklamada mafyanın, ekonomik krizden faydalanarak gıda sektörüne gittikçe daha fazla sızdıkları bildirildi.

Coldiretti'ye göre mafya örgütleri, yasadışı faaliyetlerden elde ettikleri geliri restoran ve bar gibi işletmeler aracılığıyla aklama yoluna gidiyor.

Tarım-gıda sektöründe üretim, nakliye, dağıtım ve satış aşamalarında faaliyet gösteren mafya örgütleri, "agro-mafya" olarak anılıyor.

İtalya'da geçen ay yayımlanan bir raporda da "agro-mafyanın" cirosunun son bir yılda yüzde 30 artış göstererek 21.8 milyar euro'ya ulaştığı belirtilmişti.

Raporda, mafya örgütlerinin gıda üreticisi ve işletmelerini de tehdit yoluyla kendileriyle çalışmaya zorladığı ve bu sektörde tekeller yarattığı kaydedilmişti.

Kapatilan restoranların önünde polis

İtalya'da Milano ve Napoli kentlerinde geçen hafta sonunda gerçekleştirilen operasyonlarda, Napolili bir mafya ailesinin kara para aklamak için kullandığı restoranların da aralarında olduğu 20 milyon euro değerinde 24 mülke el konulmuştu.

2015'te de Başkent Roma'da, Calabria merkezli Ndrangheta mafyasıyla bağlantılı olduğu belirlenen iki tanınmış turistik restoran kapatılmıştı.