Kazak turistlerin sayısı artacak

Kazakistan Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Nurkebayeva, Kazakistan'dan Türkiye'ye giden turistlerin sayısının artmasının beklendiğini açıkladı.


Geçen yıl Türkiye'ye 140 bin civarında Kazak turistin gittiğini bildiren Kazakistan Turizm Acenteleri Birliği Başkanı Asel Nurkebayeva, bu yıl turist sayısının 200 bine çıkmasının hedeflendiğini söyledi.

Ailelerin tatillerini geçirebileceği dünyadaki en uygun yerin Türkiye olduğunun altını çizen Nurkebayeva "Ailelere ve çocuklara tatil için tüm imkanlar sağlanıyor. Kazak gençleri de tatil için Türkiye'yi tercih ediyor. Otellerde konserler veriliyor, eğlence programları yapılıyor" idedi.

İki yıl önce Türkiye'ye giden Kazak turist sayısının 300 bine çıktığına işaret eden Nurkebayeva, geçen yıl turist sayısındaki düşüşte terör saldırılarının etkisi olduğunu söyledi. Nurkebayeva, sözlerini"Gelecek yıl, iki sene önceki 300 bin rakamına dönmeyi ümit ediyoruz" diye sürdüdü.

Kazak turistlerin Türkiye'de sigorta kapsamına giren sorunlarla karşılaşması halinde bu problemlerin Antalya'daki konsolosluğun desteğiyle hızla çözüldüğünü dile getiren Nurkebayeva, iki ülkeninturizm alanındaki potansiyelin tam anlamıyla değerlendirilmesi amacıyla Kapadokya'ya ve diğer tarihi mekanlara gezi paketlerinin artırılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'ye turist akını bekleniyor

Kazak turistlerin Türkiye'yi çok sevdiğini dile getiren Kazakistan'da 10 yıldır faaliyet gösteren bir turizm acentasının müdürü Mehmet Bagatır, kişi başı 500-600 dolarlık tatil paketlerinin ekonomik açıdan uygun olduğunu anlatarak, "Bu yıl Türkiye'ye turist akını olmasını bekliyoruz" dedi.

Bagatır, Kazakların Türkiye'den sonra Mısır, Tayland ve Dubai'de tatil yapmayı tercih ettiğini, Türkiye'de tatil yapanların bunu tekrarlamak istediğini aktararak, "Türkiye'deki servis hiçbir yerde yok. Yıllara dayanan turizm tecrübesine sahip. Turistleri ağırlamayı biliyor. Sorunları anında çözüyor" şeklinde konuştu.