Kruvaziyer turizmini teşvik çalışmalarında sona gelindi

Kruvaziyer turizmine yönelik teşvik çalışmasında sona gelindiğini bildiren Bakan Avcı, taslakların Başbakanlık'a gönderildiğini açıkladı.


Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün Bakanlar Yerel Medya ile Buluşuyor etkinliğinin yedincisi Eskişehir'de düzenlendi.

Etkinlikte Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yerel basın ile bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, toplantıda kruvaziyer turizmine ilişkin bir teşvik çalışmasının var olduğunu bildirdi.

Çalışmayı Maliye Bakanlığı ile birlikte yürüttüklerini belirten Bakan Nabi Avcı, çalışmaların son aşamaya geldini açıkladı.

Türkiye'nin deniz, kum, güneş ülkesi olarak tanıtıldığının altını çizen Bakan Avcı "Yıllarca deniz, kum, güneş diyerek götürdük. Sadece onunla bile dünyada altıncı büyük destinasyon olduk. 2016 yılında yaşadığımız krize rağmen hala dünyada altıncı, Avrupa'da dördüncü büyük turizm destinasyonuyuz ," dedi.

"Deniz, kum ve güneşin de geleneksel bir müşterisi var. Bunlar Ruslar, Almanlar ve İngilizler," diyen Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yıllarca 'deniz, kum, güneş, Rusya, Almanya, İngiltere' diyerek buraya kadar gelmişiz. 2016 yılında Rusya ile yaşadığımız uçak krizi sebebiyle bunun ne kadar konjonktürel gelişmelere bağlı bir durum olduğunu, onun için bu tür konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir yeni yollar açmamız gerektiğini gördük."

"Turizmde olağanüstü potansiyele sahibiz"

Sözlerine geçen yılki turizm krizine işaret ederek devam eden Bakan Avcı, şöyle konuştu:

"Türkiye 2016 yılında turizmde ciddi bir krize girdi. O zaman turizmimizi deniz, kum, güneş parantezinin dışını çıkartmalıyız dedik. Türkiye aklınıza gelecek bütün turizm çeşitleri bakımından ilk 10'a, 5'e, 3'e girebilecek potansiyele sahip. Dünyaya sunabileceğimiz olağanüstü potansiyele sahibiz. Pazarımızı genişletmemiz gerekiyor."

"2016 yılı bizim için ders yılı oldu"

Bakan Avcı "2017 yılın için turizmde yeni teşvik paketi olacak mı," şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

"2016 yılı bizim için ders yılı oldu. Sektörü rahatlatacak pek çok uygulamayı 2016 yılında başlattık. İstihdam anlamında yetişmiş elemanlarını kaybetmesinler diye verdik. Kredi borçları ertelendi, yeniden yapılandırıldı. Uçak yakıt destekleri sağlandı. Kruvaziyer turizmine yani gemiyle gelen turistlere yönelik ilişkin bir teşvik çalışmamız var. Onu Başbakanlığa gönderdik. Maliye Bakanlığı ile üzerinde çalışıyoruz. Kruvaziyer turizmine destek için çalışmalarımız son noktaya geldi,"

"Deniz, kum, güneş turizminin dışına çıkmalıyız"

Türkiye'nin "deniz, kum, güneş ülkesi" olarak tanıtıldığının altını çizen Avcı, şunları söyledi:

"Yıllarca deniz, kum, güneş diyerek, sadece onunla bile dünyada altıncı büyük destinasyon olduk. 2016 yılında yaşadığımız krize rağmen hala dünyada 6'ncı, Avrupa'da 4'üncü büyük turizm destinasyonuna sahibiz. Rusya ile yaşadığımız uçak krizi gibi konjonktürel dalgalanmalardan etkilenmeyecek bir yeni yollar açmamız gerektiğini gördük.”

Avcı terör olaylarının dünyanın her yerinde olduğuna dikkati çekti ve şunları ifade etti:

 “Avrupa'daki terör olayları, Avrupa medyası tarafından Türkiye'deki kadar köpürtülmüyor. Yabancı medya bunu sistemli bir biçimde döndüre döndüre kullanıyor. İnsanlar Türkiye'de her gün bombalar patlıyor, Türkiye baştan başa yangın yerine dönmüş sanıyor. Bu da Türkiye'ye gelmeyi düşünen insanları etkiliyor.”

Türkiye’nin potansiyelini değerlendiren Bakan Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aklınıza gelecek bütün turizm çeşitleri bakımından ilk 10'a, 5'e, 3'e girebilecek potansiyele sahibiz. Dünyaya sunabileceğimiz olağanüstü bir potansiyel var. Pazarımızı genişletmemiz gerekiyor. Bütün bunların olabilmesi için turizmin olmazsa olmaz şartı istikrardır.”