MTM: Turizm sektörü 2017’den umutlu

Önceki yıllarda çeşitli türbülanslardan geçen turizm sektörünün 2017 sezonundan beklentisi büyük. 

Türkiye’nin içinde olduğu jeopolitik sıkıntılardan etkilenen sektör, bu yıl beklentinin karşılanacağını ve gelen turist sayısının artacağını umuyor.

Medya araştırmalarının önde gelen kuruluşlarından Medya Takip Merkezi (MTM), ocak ayından bu yana medyada turizm haberlerini ele aldı. Rapora göre turizm sektöründeki olumlu gelişmeler öne çıktı.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, bir süre önce, ülkemize gelen turistlerin sayısında bu yıl artış beklediklerini, yaklaşık 38 milyon turistin gelmesini beklediklerini söyledi.

Sektörün birimlerinin sezona hazır olduğunu belirten Ulusoy, ülkemize gelen turistlerin yalnızca deniz turizmi için değil, sağlık başta olmak üzere kültür ve gastronomi turizmi için de geldiklerini aktardı.

Basının gözü de turizmde

Medya Takip Merkezi (MTM)'nin 15 – 22 Nisan 2017 Turizm Haftası vesilesiyle gerçekleştirdiği basın araştırmasına göre ocak ayından bu yana turizm haberleri yazılı basında 102 bin 698, görsel basında 6 bin 572 ve internet medyasında 305 bin 88 habere konu oldu. Geçtiğimiz yıla oranla artması beklenen ziyaretçi sayısı açıklamaları ve başlatılan “Komşunu al gel.” kampanyası, basının ilgisini çeken konular arasında olduğu gözlendi.  

Geçen yılın turizm verileri

Medya Takip Merkezi (MTM), Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan elde ettiği verilere dayanarak 2016 yılında Türkiye’ye gelen turistlerin sayısının 25 milyon 352 bin olduğu sonucuna vardı. Türkiye, geçen yıl beklentinin karşılanamaması ve diğer yıllara oranla turist sayısında düşüşe sebebiyet veren birçok olay gerçekleşmişti. Rus savaş uçağının düşürülmesi, terör saldırıları ve 15 Temmuz darbe girişimi turizmi baltalayan nedenlerin arasındaydı.