Nemo Primero hizmete girdi

Türkiye'nin turistik denizaltısı Nemo Primero törenle hizmete girdi. 


Kaleiçi Yat Limanı'nda düzenlenen törende konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın Türk turizminin amiral gemisi olduğunu, kentin her zaman turizmde ilklerle bilindiğini söyledi.

Kitle turizminin yanında alternatifler aradıklarını bildiren Karaloğlu, alternatif turizm potansiyelinin mutlaka kullanılması gerektiğini söyledi. Denizin altının daha cazip olduğunu ifade eden Karaloğlu, sivil turistik denizaltının Türk turizminin gelişmesi bakımından önemli olduğunun altını çizdi.

Karaloğlu, Antalya'nın 650 kilometrelik sahilinde önemli koyları ve batıkları olduğunu açıkladı ve şunları ifade etti:

"Herkesin ilgisini çekebilecek noktalarımız var. Son bir senedir Antalya Deniz Ticaret Odasıyla su altı fotoğrafçısı Tahsin Ceylan'a bir çalışma yaptırıyoruz. Çalışma tamamlandı. Su altı varlıklarımız olarak ne varsa fotoğraf çekimleri tamamlandı. Deniz Ticaret Odası kitabı basım aşamasına getirdi. Yakın bir zamanda hem kitabın lansmanını yapacağız hem de fotoğraf sergisi açacağız."

Öte yandan, Savunma Bakanlığından Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanmadığı tanklardan birini istediklerini söyleyen Karaloğlu, isteklerine olumlu yanıt geldiğini kaydetti.

Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Şimdi bir tankımız var, Konya'da bizi bekliyor. Tankı Konya'dan getireceğiz, Kaş bölgesinde bir noktaya onu batıracağız ki insanlar su altına insinler, orada onunla haşır neşir olsunlar, fotoğraf çektirsinler. Denizin altını ilginç hale getirmeye çalışıyoruz. Daha çok insan Antalya'ya gelsin. Denizin altından da istifade edelim, turizmimiz gelişsin istiyoruz."

"DÜNYA DENİZCİLİK PASTASINDAN ALINAN PAY ARTMALI"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert de denizcilik sektörünün Türk ekonomisi için önemli olduğunu anlattı.

"Ülkemizde dünya denizcilik pastasından aldığımız payın artması lazım." diyen Sert, şunları kaydetti:

"Krize rağmen de gelişiyor, artıyor, ayakta kalıyoruz. Bu nasıl oluyor? Bu, işte böyle sıra dışı, ezber bozan girişimlerle, yatırımlarla oluyor çünkü artık dünya denizcilik sektöründe rekabet üst düzeyde. Standart ürünler, faaliyetlerle çok fazla istihdam yakalayabilmek, o pastadan daha fazla pay alabilmek mümkün değil. Bugün buradaki faaliyetimizin önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum. Yeni bir ürün, yeni bir faaliyet, bunun dalga dalga yayılacağını düşünüyorum."

TURİZME YILDA YAKLAŞIK 45 MİLYON LİRALIK KATKI

Submarine Turkey, IHS Travel ve Touristfly Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Emre Yavuzyiğit de Türkiye'nin bugün dünyada sivil denizaltı sahibi yedi ülkeden birisi olduğunu ifade etti. Yavuzyiğit, Türk turizmine yeni soluk getirmek için çıktıkları yolda "Nemo Primero"yu sektörün hizmetine sunduklarını bildirdi.

Farklı ve eşsiz deneyimler yaşatmak, sualtı dünyasının güzelliklerini hep birlikte keşfetmek için hazır olduklarını söyleyen Yavuzyiğit  "Yeni nesil turizm anlayışıyla fark oluşturmaya çalışıyoruz. Yapmış olduğumuz bu yatırımla milli ekonomiye, Türk turizmine yılda yaklaşık 45 milyon lira katkı sağlamayı hedefliyoruz." dedi.

İLK DALIŞ

Törenin ardından Vali Karaloğlu ve beraberindekiler, turistik denizaltıyla ilk resmi dalışı Antalya Kaleiçi açıklarında bulunan 35 metre derinliğindeki St. Didier Batığı'na gerçekleştirdi. Karaloğlu, Nemo Primero'yu resmi olarak suya indirdiklerini ifade etti.

Şirketi ve projede emeği geçenleri kutlayan Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Antalya Limanı'nın girişinde 1941 yılında İngilizlerin batırdığı Fransız gemisinin yanındayız, onu inceliyoruz. Amacımız Antalya'da turizmi çeşitlendirip 12 aya yaymak. Bu kapsamda sektör, Antalya'da turizm anlamında ilkleri başarıyor. Antalya, Türk turizminin lokomotifi olmaya devam ediyor. Kitlesel turizmiyle, sağlığıyla, sporuyla, kongresiyle, macera sporlarıyla alternatif her türlü turizm çeşidiyle Antalya, Türk turizminin lokomotifi olmaya devam edecek."

GÜNDE DÖRT DALIŞ

48 kişilik Nemo Primero, 20 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 106 ton ağırlığında. Bir dakikadan daha kısa sürede dalışa geçebilen turistik denizaltı, her gün, Kaleiçi ve Sıçan Adası açıklarında belirlenen noktalarda ilk etapta günde dört dalış gerçekleştirecek.

Talebe göre sefer sayısı sekize kadar çıkarılabilecek. Denizaltıyla yaklaşık bir saatlik yolculuğun kişi başı ücreti ise 200 lira olarak belirlendi.