Okluk Koyu’na yat yanaşma yeri

Cumhurbaşkanları ve misafirleri için dinlenme yeri olarak kullanılan Marmaris'teki Okluk Koyu'na 170 metre uzunluğunda yatlar için yanaşma yeri inşa ediliyor.


Hazine'ce Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'ne tahsis edilen Muğla'nın Marmaris ilçesindeki Okluk Koyu'na lüks yatların yanaşması için iki yat yanaşma yeri, iki iskele, plaj ve dolgu alanı açılacak. Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Dolgu ve İskele Projesi adıyla Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği'nce hazırlanan sunum dosyası geçen hafta Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün internet sitesinde yayınlandı, ancak birkaç gün sonra kaldırıldı.

SAHİL DOLDURULACAK

Sözcü gazetesinden İsmail Şahin'in ulaştığı dosyaya göre 113 bin 443 metrekare proje alanı içinde 15 bin 295 metrekare yat yanaşma yeri ve 10 bin 996 metrekare dolgu alanı yapılacak. 30 milyon lira harcanacak proje kapsamında iki de iskele kurulacak.

Birinci yanaşma yeri, süper yatlar için inşa edilecek ve 170 metre uzunluğunda, 18,3 metre genişliğinde olacak. Mega yatlar için tasarlanan ikinci yanaşma yeri ise 50 metre uzunluğunda ve 10.5 metre genişliğe sahip. İskeleler, usturmaça, babalar ile merdivenleri içerecek ve kıyı yapılarının genişliği artırılabilecek şekilde inşa edilecek. Planlanan yat yanaşma yerleri yüzer değil sabit olacak.

DOĞAL SİT ALANI

10 bin 966 metrekarelik dolgu alanına ise kum ve çakılla doldurulup plaj yapılacak. Planlanan plaj içerisinde güneşlenme ve dinlenme amaçlı bungalovlar yer alacak. Bungalovların ucunda iskeleler olacak. 9 ay 25 günde tamamlanması planlanan proje bittiğinde 40 kişi çalışacak.

Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı'na göre projenin gerçekleştirileceği bölge, Önemli Doğa Alanı, Özel Çevre Koruma Bölgesi ve doğal SİT alanında kalıyor. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başlayan  Marmaris Cumhurbaşkanlığı Devlet Konukevi Dolgu ve İskele Projesi” alanı Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesine ait 1/25.000 ölçekli planda ise “Özel Çevre Koruma Bölgesi” ve birinci derece doğal Sait sınırları içinde kalıyor.

YENİ KONUK EVİ

8. Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın yaz tatillerini geçirdiği Muğla Marmaris Okluk Koyu'ndaki mütevazı Cumhurbaşkanlığı konutu yıl başında yıkılmıştı. Dört oda bir salon, 230 metrekarelik konutun yerine lüks ve görkemli yeni konukevi inşa edilecek.

Özal'dan sonraki Cumhurbaşkanları Süleyman Demirel, Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmayan konuk evinin yeniden inşası için 2017 bütçesine ödenek konuldu.