"TÜRSAB otellerden özür dilesin"

BOYD Yönetim Kurulu Başkanı Karcılıoğlu, TÜRSAB'ın açtığı davada booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasını harakiri olarak nitelendirdiğini söyledi ve  TÜRSAB'ı otelcilerden özür dilmeye çağırdı:


 "Dünya turizm tarihinde şimdiye kadar ayağına sıkan bir ülke olamaz." diyen Karcılıoğlu "Sistemin Türkiye bağlantısının durdurulması ile, site üzerinde Bodrum’u arayan bir kişi Bodrum yerine Yunanistan’ın adalarını görüyor. Bodrum’a gelmek isteyen tatilci, belki tatilini erteliyor ya da istemediği bir yeri seçmek zorunda kalacak," şeklinde konuştu.

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Yönetim Kurulu, bir toplantı düzenleyerek online rezervasyon portalı Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulmasını ve TÜRSAB'ı eleştirdi.

Toplantıya BOYD Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Karcılıoğlu ile üyeler Sabahattin Duman, Hüseyin Softa, Mehmet Dağoğlu ve M. Buğra Çetin katıldı.

BOYD Başkanı Karcılıoğlu “Son iki yıldır yaşadıklarımız ortada. Türkiye’de turizm bitme noktasına geldi ve dibe vurmuş vaziyette. Bundan en fazla etkilenenler de otelciler oldu. Ayakta kalma mücadelesi veren otelcilere bu sefer bir darbede Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından geldi. Bunu hem Türkiye devleti açısından hem de bu konuya ön ayak olan TÜRSAB açısından harakiri olarak nitelendiriyorum” dedi.

Olayı vergi ödemiyor noktasına dayanarak böyle bir kararın çıkmasını eleştiren Karcılıoğlu, şunları söyledi:

“Bu karar ucube bir karardır. TÜRSAB ne zamandan beri bu ülkede Maliye Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı yapmaktadır. Bu ülkenin maliyesine karışmaktadır. Oysa biz turizmciler, gerçek nedenleri biliyoruz. Bu karar üyeleri olan üç beş acentaya gelir temin etmek ve onları daha ön plana çıkarmak adına alınmış güya rekabeti önlüyorlar düşüncesiyle ve Booking.com’un TÜRSAB üyesi olmaması ilişkin bir karardır. Yani 50 bin lira paranın TÜRSAB kasasına girmemesi ile ilgiliydi. Konunun bu döneme rastlaması da ayrıca düşündürücü. Çünkü booking.com Hollanda firması olsa da uluslararası platformda çalışan dünyanın, 172 ülkesinde faaliyet gösteren bir internet acentasıdır. Sektörde konuşulanlara göre Hollanda ile yaşadığımız sorunlar nedeniyle konunun çabuklaştırıldığını söylüyorlar ama ben hiçbir aklıselim Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ve yöneticilerinin kendi kendilerine böyle bir harakiri yapacak kadar akıl yoksunluğu içine girebileceklerini düşünmek de istemiyorum ihtimal de vermek istemiyorum. Bunu bir tesadüf olarak görüyorum ama buradaki gerçek suçlunun TÜRSAB olduğunu açıklamak durumundayız.”

Karcılıoğlu, kararın özellikle küçük otelleri etkileyeceğini bildirdi ve şunları ifade etti:

“Hiçbir acenta bilmiyorum ki Türkiye'deki herhangi bir otelin kapısına gidip de bana yatak oda verir misin bir kontenjan verir misin, ben benin otelini satabilir miyim desin ve otel bunu reddetsin. Böyle bir şey maddenin tabiatına aykırı bir durum olur. Eğer sen otellere gidip onlardan bir pazarlama imkanı temin edemiyorsan bu senin sorunun. Bunu kendi içinde çözmen gerekirdi. Booking.com Türkiye'de 15 bin otelin yayınlandığı mecra.

Bizler booking.com’a gitmiş bizi sat demişiz. Bu insanlar iki tarzda bu otelleri satmaya başlamışlar; Bütün dünyadan Türkiye'ye turist takıma sağlamaya çalışmışlar bir de Türkiye'de yaşayan Türk ve yabancı vatandaşların Türkiye'deki dolaşımına aracılık etmişler. Bu noktada küçük oteller özellikle oda sayıları düşük kapasitede olan oteller, ne yazık ki bu TÜRSAB'ın üyeleri olan bu acentalar tarafından değerlendirmeye dahi almıyorlar. Kapısından bile geçmiyorlar. Ne yapsın bu küçük oteller? Türkiye'de bir buçuk milyona yakın bir yatak kapasitesi var. Belki bunun bir milyon 200 bini küçük otellerden oluşuyor.”

Bookin.com tarzı çalışan başka internet sitelerinin de kapatılma durumuyla karşı karşıya olduğuna da dikkati çeken Karcılıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Az önce bir haber aldım. Booking.com tarzında çalışan başka sitelerin de kapatılması söz konusu. Artık iyice boğaza sıkma gibi bir nokta ile karşı karşıyayız. O nedenle bu konu nasıl düzeltilir nasıl geri alınır bilmiyorum ama alınmadığı takdirde çok büyük facialar yaşayacağımızı hepinizin şahit olmasını istiyorum. Özellikle bu küçük oteller bu konudan daha fazla etkilenirler, büyük oteller de etkilenirler. Bu nasıl düzeltilir bilmiyorum. Ama çok ciddi sorunlar yaşayacağımızı şahit olmanızı istiyorum. Çok ciddi batışlar olur.”

“Biz acentelerle ayrılamayız, etle tırnak gibiyiz” diyen Karcılıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Acenteler unutmalılar ki sattıkları ürün yataktır, oteldir. Otel olmazsa onlar zaten iş yapamazlar. Şimdi öyle bir karar alındı ki satabilecekleri yataklar ve oteller ortadan kalkıyor. Neyi satacaklar? Neyi korumuş oluyor TURSAB. Bu tamamen acentelerin bireysel istekleri değil. Belki birkaç tane Türkiye'de kurulu olan internet üzerinden satış yapan acentaların TÜRSAB’a a baskısı olmuş olabilir ama TÜRSAB’ın başında yönetim noktasında bulunan şahısın buna izin vermemesi olayın bu boyutlarını iyi değerlendirmesi gerekirdi. Böyle bir şey olabilir mi, vergiyi söz konusu etmek. Bu tamamen TURSAB'ın yönetimi ve onun başındaki kişinin şahsi ve bugüne kadar yaptıkları yanlış uygulamaların bir diğer halkası olarak görüyorum. Şuradan dışarı çıkalım, yoldan geçen 10 kişiye soralım. Bu 10 kişinin dokuzu bu mecralarla otel rezervasyonu yaptırdıklarını söyleyeceklerdir. Burada alan da razı satan da razı. Bizim ne booking.com ne de diğer internet acentalarıyla hiçbir sorunumuz yok. Biz istiyoruz satın diye. Bir de otelci için çok önemli bir özellik getiriyor sistemleri içinde; otelci o tellerinin doluluğuna direk girip fiyatlarını ayarlayabiliyor. Bu da satışı arttırıyor. Dolayısıyla yurt dışından gelecek milyonlarca turist bu yasaklama ile de engellenmiş oldu. Burada koruyacağım dediği otelci felaket şekilde zarar içinde, koruyacağım dediği tüketici booking.com’u kullanamadığı için seyahatini erteledi ve hiç istemediği yerlere gitti.”

Konuşmasında çok önemli bir detaya da dikkat çeken BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu booking.com’un yasaklamadan sonraki uygulamasını da da eleştirerek şunları söyledi:

“Çok enteresan bir şey var. Ben burada booking.com’u da eleştiriyorum. Bodrum diye girdiğiniz zaman Yunan adalarını veriyor size. Oradan beklerdim ki biz onları bu kadar savunurken en azından sitede Bodrum diye girildiği zaman ‘mahkeme kararıyla sitemiz kapatılmıştır’ ibaresi olsaydı. Yunanistan'a yönlendiriyor yani booking.com’u açan kişi Bodrum’u bulamıyor, Yunan adalarını buluyor. Belki de bunun için de birçoğu hadi o zaman Kos Adası’na gidiverelim, belki bir günlüğüne Bodrum'a uğrarız diye düşünüyor. Yani bunun neresinden tutarsanız tutun kabul edilecek bir konu değil, çok yanlıştır. Bu bir harakiridir. Bunu hiç kimse savunmaya kalkmasın TÜRSAB da böyle bir şeyi savunmasın, çıksın bütün otelcilerden özür dilesin. Böyle bir şeye önayak olduğu için.”

Booking.com’dan yapılan rezervasyonlara da değinen Karcılıoğlu, “Bugüne kadar yapılan rezervasyonlar iptal söz konusu değil ama bugünden sonra Bodrum'a gelmek isteyenler booking.com’da herhangi bir otel bulamıyorlar. Yunan Adaları adalarına yönlendiriyoruz” dedi.

BOYD Yönetim Kurulu Üyesi Sabahattin Duman ise booking.com’un referans alınan bir site olduğuna işaret ederek “normalde bir otel fahiş fiyat istediğinde, müşteri bakın bu booking.com’daki fiyatlar daha düşük diyip hakkını savunabiliyor.Yani belki sizlerde yaşıyorsunuzdur.Tüketicinin lehine bir hareket.”

BOYD Yönetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Dağoğlu da booking.com’un otelcileri mağdur etmediğini aksine çok büyük avantajlar sağladığına işaret ederek şunları ifade etti:

“Booking.com’un kolaylığı oteller için özellikle pazar payında pazarladığı fiyatı belirlemesinde otellere bırakması ve gelen hasılatı yada geliri direk otel tarafından alınmasıdır. Geçmiş tarihlerde birçok acentanın otelcilere para ödemediği acentaların battığından dolayı çok otelcinin mağdur olduğunu biliyoruz. Bunların içinde bodrum çok var ama booking.com’un sistemi çok kolay. Önce müşteri rezervasyon yapıyor otel parayı alıyor ve booking.com’a komisyon ödüyor. Tabi ki bu komisyonun mali vergilenmiş bir kısmı olmak zorunda ama bu otelcinin işi değil bu başka bir konum mali bir konum bunu devletin bu bir şekilde düzenlemesi lazım ki booking.com burada para kazanırken devlete vergisini ödesin. Ama otelci tarafından baktınız zaman otelci bunu sattığı zaman hemen parasını sıcak olarak alıyor ve komisyon ödüyor. Bakın birçok otelci komisyonunu bile ödemeyen oteller oluyor ki booking.com bu konuda hizmet veriyor. Yani bunu karıştırmamak lazım otelci için çok kolay bir pazarlama taktiğidir. Böyle bir şeyin kapanması çok otelci özellikle küçük oteller dediğimiz küçük oteller bundan zarar görecektir maalesef.”