Rusya charter uçuşlarını durdurabilir

Rusya’nın Türkiye’ye charter uçuşlarını geçici olarak durdurabileceği yolundaki mesajı her kesimde büyük endişe yarattı.


Rus hava yolu şirketlerinin Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya)'ndan Türkiye'ye charter uçuşlarının durdurulabileceği yönünde uyarı aldığı bildirilmişti.

Türkiye’de turizmciler, kayıp geçen 2016’dan sonra bir kez daha krizin eşiğine gelinmesi nedeniyle kaygı duyarken Rusya’da medya neden bu noktaya gelindiği sorusunu irdeliyor.

Turkrus.com’un bildirdiğine göre genel kanı Türkiye ile Rusya arasında son dönemde yeniden "aşılamayan" sorunlar çıkmaya başlaması ve Moskova’nın buna tepki olarak turizm kozunu gündeme getirmesi şeklinde. Özellikle Suriye konusunda Türkiye’nin son ABD bombardımanının ardından yeniden Esad’sız Suriye tezine dönmesi de Moskova’nın tepkisinin nedenlerinden biri olarak yorumlanıyor.

Moskovski Komsomoltes gazetesi, konuyu "Resmi neden 'Türkiye'deki iç politik durumun ağırlaşması' diye açıklansa da kesinlikle net olan şey Moskova bu şekilde Erdoğan'ın Trum kampına katılmasını engellemeye çalışıyor," şeklinde  yorumladı.

ERDOĞAN’IN SÖZLERİ TEPKİ YARATTI

Ülkenin en saygın gazetelerinden Kommersant, “charter yasağı” tehdidini yorumlarken ABD’nin son Suriye saldırısı sonrası Türkiye ile Rusya arasında politik gerginliğin arttığını ve “Moskova’nın artık denenmiş ve tahmin edilebilen adımının” görüldüğünü yazdı.

Kommersant’ın konuştuğu Rusya hükümet çevreleri, ABD’nin Suriye saldırısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının Moskova’da tepki yarattığını, Erdoğan’ın operasyonu desteklemekle kalmayıp “daha fazlasının yapılmasını ve Suriye askeri altyapısının vurulmasını” talep etmesinin Rusya’da yankı bulduğunu belirttiler. Kommersant “Buğday sorunu Rus tarafından bir tehdit gitmesi için zaten yeterliydi. Suriye’de yaşananlar daha da fazla tepki yarattı,” diye yazdı.

“ANKARA’YA HASSAS BASKI”

Kommersant’a konuşan kaynak “Turizm sezonu başlarken charter yasağının tartışılıyor olması Ankara’ya sinyal olabilir: Suriye’deki anlaşmamızı ihlal etmeden önce ekonomik ve diğer sonuçları hakkında iyi düşünün deniyor."

Şu ana kadar 200 ila 400 bin kişinin Türkiye turlarını erkenden satın aldığı, tüm sezonda Rusya’dan Türkiye’ye yaklaşık 3 milyon kişinin gitmeyi planladığı bir dönemde “charter yasağı” konusunun gündeme getirilmesi, Kommersant tarafından “Ankara’ya, en hassas olduğu alanların birinde baskı yapılması” olarak yorumlandı. Yorumda, Moskova şu an bunu sadece politik değil, ekonomik bir koz olarak da kullanabileceği, yakın gelecekte iki ülke heyetleri arasında Rus buğdayına konulan yasak konusunun müzakere edileceğine işaret edildi .

“REFERANDUMDAN SONRA NE OLACAĞINI TAHMİN ETMEK ZOR”

Bir diğer önde gelen gazete K. Pravda ise şu anda sadece resmi olmayan bir uyarı olmakla birlikte, daha önce yalandığı gibi istenirse chartarların bir saniyede durdurulabileceğine dikkari çekti. Yorumda "Geçen sefer olanların tekrar etmeyeceğini kim söyleyebilir," ifadesine yer ver
ildi.

Devamında, 16 Nisan referandumuna işaret edilerek "Bu referandumdan sonra ne olacağını tahmin etmek, Antalya'daki hava durumunu tahmin etmekten daha zor. Geçen seferki askeri darbe girişimini hatırlayın. Anlaşılan Rosaviatsiya chartarların iptali dahil en kötü senaryoyu da hesaba katıyor," denildi.

Rus resmi rakamlarına göre şu an Rusya’da paket turların yüzde 30’u Türkiye’ye düzenleniyor. Rusya'da yine en popüler destinasyon olan Türkiye, uygun fiyatları ile büyük rağbet görüyor.

Rusya, Türkiye'ye charter seferlerini 2015'in sonunda, uçak krizi yüzünden durdurmuş, Eylül 2016’da Türkiye özür diledikten sonra yeniden izin vermişti.