Rusya'nın charter uyarısına açıklık getirildi

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Turizm Müşaviri Alper Özkan,  bir uyarı geldiğini ancak herhangi bir yasağın söz konusu olmadığını bildirdi. 


Alper Özkan, uyarının basına yansımasıyla birlikte Türkiye'ye talebin bir miktar düştüğünü ancak yeniden toparlanmaya başladığını söyledi.

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği Turizm ve Kültür Bakanlığı Müşaviri Alper Özkan, geçenlerde Rusya Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya)'nun Türkiye'ye charter seferlerinin durdurulabileceğine ilişkin uyarı notuyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Basına da yansımış olduğu gibi Rusya Federasyonu'nun Sivil Havacılık Kurumu charter şirketlerine karşı bir uyarı yapıldı, basında da yer aldı. Biz de bunun üzerine muhattaplarımızla görüşerek bilgi edindik. Tabii, bu uyarı resmi nitelikte değildi ve ön uyarı şeklindeydi. Şunu söylemeliyim ki, buradaki Sivil Havacılık Kurumu charter şirketlerine yönelik elektronik posta yoluyla böyle bir yasaklama olabileceğini bildirmiştir, yasaklamanın yapıldığına dair uyarı değil, fakat bunun olası olduğunu bildirildi. Tabii, bu basında oldukça yer aldı ve rezervasyonların etkilendiği gündeme geldi. Şunu söylemeliyim, sonuç olarak böyle bir yasaklama yok, böyle bir uyarı yapıldığı doğrudur, fakat bizim üst seviyedeki görüşmelerde de edindiğimiz bilgi bir resmiyet kazanmadığı yönündedir. Rezervasyonlar anlamında da tabi ilk başta basına yansıdığı zaman insanlarda bir tedirginlik olması doğaldır, çünkü nihai tüketiciler sonuç olarak aldıkları mal ve hizmetleri almadan önce böyle bir şey gündeme geldiğinde soru işaretlerini kafasından gidermeye çalışır. Fakat şu anda bizim elimizdeki bilgilere göre, Türkiye liderlik pozisyonunu devam ettirmektedir, erken rezervasyon anlamında da bu böyle olmuştur. 2015 rakamlarına ulaşılmıştır, hatta geçilmiştir. Kısa dönemde tekrar normale dönülmüştür, şu anda pazar Türkiye'nin liderliğiyle devam etmektedir."

"harterların durdurulması için sebep görmüyorum"

Uyarıların basına yansıma şeklinin farklı olması nedeniyle charterlar kapatılıyor algısının oluştuğunu, ancak bunun yanlış olduğunu da bildiren Özkan, yakın gelecekte bunun gerçekleşmesi için bir sebep görmediğini ifade etti ve şöyle konuştu:

"Açıkçası, ben kapanacağını düşünmüyorum, çünkü bunun bir gerekçesi yok, böyle bir kapatma olabilmesi için bir gerekçenin olması gerekir. Fakat böyle bir gerekçe olmadan yasaklamanın olması buradaki serbest piyasa ekonomisini çok engelleyici  niteliktedir. Şunu da ifade etmek isterim ki, ben bölgeleri de gördüm, oradaki gerek acentalardan ve profesyonellerden gerek tüketicilerden elde edindiğim izlenim şöyle; gerçekten Ruslar Türkiye'yi çok özlediler. Türkiye buradaki pazara uygun en iyi hizmet ve kaliteli sunan gerçekten iyi fiyatlarla sunan bir turizm destinasyonudur. Dolayısıyla bu hem Rus vatandaşları için hem de bizim turizm sektörümüz için bu pazar çok önemlidir. İki ülkede bunun farkında."

"Türk havacılık şirketlerinin Rusya'ya tarifeli sefer koyması çok mantıklı bir girişim"

Turizm Müşaviri Alper Özkan, geçen yıl charterların geç açılması nedeniyle tur operatörlerinin tarifeli seferlere yönelmesi ve talebin bir anda artması ile yaşanan piyasa ihtiyacının tam olarak giderilemediğini ve tur operatörlerinin yaşanabilecek benzer bir sıkıntıya karşı tarifeli uçuş gerçekleştiren firmalara bu yıl da yöneldiğini belirterek, son dönemlerde ardı ardına Rusya'ya tarifeli sefer koyan Türk havacılık sektörünün yerinde bir karar aldığını ifade etti.

Özkan, şunları söyledi:

"Bunu olumlu görüyorum. Pazarda her zaman farklı aktörlerin olması rekabeti ve hizmet kalitesini beraberinde getiriyor, turizm pazarı için de aynı şeyi düşünüyoruz. Yani pazar, serbest ekonomi piyasası rekabete ne kadar açık olursa hizmet ve ürünlerinizi o derece yükseltirsiniz ve sonuç olarak tüketicileri de memnun ettiğiniz ölçüde de bunun kazanımını elde edersiniz. Dolayısıyla burada dediğim gibi kapasitenin altında olan özellikle uçak ayağında ulaşım ayağında bir potansiyel olduğunu ben de düşünüyorum. İnşallah bu Atlasjet, Onurair gibi Türk bayraklı havayolu şirketlerinin pazara girmesi farklı şehirlerden uçması bu tabi ki buradaki tüketicilerin lehine olacak bir durumdur.".

Alanya'ya direkt seferler 

Alanyaya Rusya'dan direk uçların başlamasının önemine de değinen Turizm Müşaviri Alper Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bence de oldukça olumlu. Çünkü burada bazı büyük tur operatörlerinin doğrudan uçuşları başlıyor biliyorsunuz sezonla birlikte. Alanya destinasyonumuz özellikli bir alternatif. Yani bizim Türkiye'deki en önemli özelliklerimizden birisi konaklama sektörü olarak çok geniş yelpazede ürünler sunabilmemiz. Alanya da buna katkı sağlayan çok güzide bir destinasyonumuz ve doğrudan uçuşların olması özellikle Rus pazarına ekonomik kriz durumunun yaşandığı Rus pazarında önemli bir ürün olabileceğini düşünüyorum ve yüksek talep alacağına inanıyorum."